Omezení Netflixu pro 4k video jsou umělá a nepotřebná. Co jimi Netflix sleduje?
Tématu vysokých požadavků, které Netflix vyžaduje pro přehrání 4k videa po uživatelích osobních počítačů, jsme se věnovali. Nebylo by ale od věci zamyslet se nad tím, proč něco takového Netflix dělá. V diskusi pod předchozím článkem se objevily názory, které předpokládají, že se společnost zkrátka rozhodla pro určité technologie a zabezpečení a ty prostě podporuje jen omezená kombinace hardwaru a softwaru. Tuto možnost bychom mohli beze všeho akceptovat, pokud by tu nebyla dvě velká „ale“.
První „ale“ spočívá ve faktu, že Netflix podporuje streaming 4k videa pro herní konzole Xbox One S i Sony Playstation 4 Pro. Obě konzole mají shodnou procesorovou výbavu - vycházejí z letité ultramobilní architektury AMD Jaguar. Ano, procesorová jádra běží na vyšších taktech a je jich dvojnásobek ve srovnání s mobilními procesory, které na této architektuře vznikly, ale nic to nemění na architektonické výbavě, která je 3,5 roku stará. Novinkou této generace bylo integrované zabezpečovací ARM jádro Cortex A5 - ničím pokročilejším na úrovni procesorové části APU obou konzolí nedisponuje. Přesto tato výbava stačí pro totéž, k čemu mají uživatelé osobních počítačů potřebovat architekturu Intel Kaby Lake, která v podobě desktopových procesorů ještě nějaký ten pátek nebude dostupná.
Playstation 4 Pro, aneb kterak to jde i bez Windows 10, Edge a Kaby Lake
Procesorem to však nekončí. Pokud necháme plavat Xbox One S a zůstaneme jen u Playstation 4 Pro, pak máme doklad i pro to, že streamovací technologie Netflixu není závislá ani na Windows 10, ani na prohlížeči Edge. Ani jedním totiž není konzole Sony vybavena. Přesto vše plnohodnotně funguje.
Druhé „ale“ logicky vyplývá: Proč Netflix uměle omezuje dostupnost své placené služby vyžadováním technologií, které jsou pro zajištění jejího fungování zcela nepotřebné? V souvislosti se zveřejněním prvních informací se objevil názor, že může jít o nějakou formu spolupráce s Intelem a Microsoftem, která pomůže odbytu procesorů Kaby Lake a OS Windows 10. Je tu ale i další možnost, která nicméně nevyvrací tu předešlou. Xbox One S i Playstation 4 Pro se prodávají opravdu velmi dobře, poptávka je velká a počty prodaných kusů této konzolové půlgenerace už se počítají na miliony. Netflix mohl omezení, které hraje do not Intelu a Microsoftu, nastavit i proto, aby omezil počet systémů využívajících této služby, protože má obavy, že by při bleskovém šíření konzolí rychle došla šířka pásma, na kterou má 4k streaming enormní nároky.
Stávající omezení pro osobní počítače odpovídají onomu známému rčení o koze a vlkovi. Netflix splní sliby o zpřístupnění 4k streamingu pro osobní počítače, zároveň se pojistí, aby zvládal plnit závazky vůči uživatelům konzolí a kombinací svých omezení vyjde vstříc Intelu a Microsoftu, jejichž produkty zpropaguje. Ačkoli vše může dopadnout podle plánu, objevily se i obavy. Redakce webu TweakTown poukázala na to, že když jsou omezení takto drastická a prodeje konzolí stoupají rychleji než se očekávalo (a tedy i než mohl předpokládat Netflix), mohla by nastat i situace, že šířka pásma nebude stačit ani pro uživatele konzolí. Pokud se tyto obavy naplní, bude zajímavé sledovat, jak se Netflix se situací vypořádá.