Cítíte? Osmijádrový Coffee Lake v CineBench překonává Ryzen 7 2700X
Vůbec první výsledek testu CineBench R15 uskutečněný na vzorku osmijádrového procesoru Coffee Lake je na světě. Je nejen první, ale především velmi dobrý. Budeme-li předpokládat, že testovaný vzorek plus mínus odpovídá tomu, co půjde na pulty, pak opravdu není špatný. Intelu se totiž podařilo (či spíše podaří) překonat osmijádrové procesory Ryzen 7 1800X / Ryzen 7 2700X.
Osmijádrový Coffee Lake dosahuje skóre 2212 bodů, kterým překonává dokonce i desetijádrový Skylake-X. Intelu se zkrátka daří ze 14nm procesu ždímat čím dál tím víc. Pro srovnání s dalšími procesory pomůže graf vypůjčený z Guru 3D:
Coffe Lake o krásných téměř kulatých 384 bodů překonal Ryzen 7 2700X. Přestože je podle testu základní takt chystané novinky 3,1 GHz, velmi pravděpodobně procesor podporuje výrazně vyšší všejaderný boost, který se blíží spíše 4 GHz a který procesor při tomto výsledku jistě využil.
V úvodu jsem zdůraznil, že k onomu překonání fakticky dojde teprve tehdy, až bude osmijádrový Coffee Lake vydán. Důvod je ten, že se začínají objevovat zprávy, podle kterých se procesor na trhu objeví později (než v září). Některé hovoří dokonce až o počátku roku 2019. Pokud nejde o nějaký informační šum, znamenalo by to podstatně delší čekání, než s jakým se dosud počítalo. Intelu by to notně zkrátilo dobu, po kterou by byl opět v desktopu na výsluní. Už při záříjovém vydání by se Intel po roce a půl od vydání Ryzenu dostal na výslunní zhruba na půl roku (vydání dvanáctijádrových Ryzenů 3000 se očekává začátkem příštího jara). Při lednovém či únorovém vydání by byl nový Coffee Lake přebit prakticky obratem.
S ohledem na fakt, že v červnu 2018 má Intel funkční vzorky schopné dosahovat takového výkonu, bych viděl pravděpodobnější spíš scénář podzimního vydání. Odsouvat vydání na rok 2019 by mělo smysl snad jen tehdy, pokud by došlo k dalšímu odkladu 10nm generace Ice Lake pro desktop a Intelu by již došly 14nm refreshe na vyplňování tohoto mezidobí. Ani to ale nemusí být daleko od reality - každý další 14nm refresh, který o stovky MHz zvyšuje takty, zároveň zvyšuje požadavky na dosažitelné takty u 10nm generace. Je samozřejmé, že pokud by nedosahovaly vyšších příček, nemělo by vydání 10nm produktů smysl. K čemu, pokud by byly pomalejší než 14nm?
Kaby Lake, Coffee Lake i Coffee Lake-refresh tak postupně zvyšovaly nároky kladené na první 10nm produkty. Ty jsou proto odkládané, jako výplň vznikají nové výše taktované 14nm refreshe a ty opět zvyšují požadavek na takty 10nm modelů. Intel se tímto plánem B dostal do jakéhosi čertova kola, ze kterého se není snadné vymanit. Předpokládá-li, že na desktopový Ice Lake do konce roku 2019 nedojde, pak by snad mohlo mít smysl vydání Coffee Lake-refresh až na počátku roku 2019. V opačném případě dává smysl podzim 2018 a využití předvánoční sezóny.