Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Outdoorové flash paměti ATP a Corsair

Flash paměti ATP, Corsai a OTi ve sněhu
Tato recenze vlastně vznikla náhodou. Oslovili nás z firmy Abacus, jestli bychom se nepodívali na „outdoorovou“ flash paměť ATP. Recenze flash pamětí nám už nyní nepřijdou zajímavé, zkoušeli jsme je, když byly novinkami v roce 2003. Asi vás tedy překvapí, že se do toho nyní pouštíme. Ona ta recenze totiž bude trošku netradiční. Otestujeme je, jak moc toho vydrží. Vypereme je v pračce, necháme ve sněhu, přejedeme autem a budeme házet z výšky. I když jsme zkoušeli sehnat pamětí víc, nakonec sebrali odvahu jen v Levi a poslali nám Corsair Voyager. Jako referenční jsme si z Abacusu nechali poslat i jednu naprosto obyčejnou. Tak co myslíte, přežily to všechny?

Kapitoly článků

1.  Outdoorové flash paměti ATP a Corsair

Co si domů přinesete

Outdoor flash - co si domů přinesete

Protože jsou flash paměti malé, bývají velmi často baleny velmi efektně, aby na sebe v regálech náležitě upozorňovaly. Na první pohled zaujme nápis 10letá záruka u Corsair Voyager. ATP (má to napsané na druhé straně obalu) nabídne ale jen klasické 2 roky.

ATP - co si domů přinesete Corsair - co si domů přinesete

Bohatší výbavu má na první pohled Corsair. Při bližším ohledání ale zjistíte, že navíc má vlastně jen USB kabel. ATP má potřebné utility nahrané přímo v sobě. Je ale pravda, že šňůrka Corsair je hezčí a i víc vydrží.

ATP - utility Corsair - utility

Nástroje jsou téměř shodné, dovedou paměť rozdělit na část chráněnou heslem a bez něj, Corsair je ale navíc možné naformátovat a s boardy, které to dovedou, používat jako bootovací zařízení, což je zajímavá schopnost.

Specifikace

ATP ToughDrive Corsair Flash Voyager
Čtení 30 MB/s 20 MB/s
Zápis 20 MB/s 15 MB/s
Cyklů >100 000 neuvádí
Výdrž dat 10 let neuvádí
Rozhraní USB 2.0/1.1 USB 2.0/1.1
Záruka let 2 10*

* Záruka místního prodejce je ale jen 2 roky.

Není úkolem této recenze paměti poměřovat výkonově, pravdou ale zůstává, že informace o rychlostech patří spíše do oblasti Public relations.

Základní měření

Nejprve si porovnáme jednotlivé paměti, ještě než je začneme trápit.

Sandra 2005

Outdoor flash - Sandra 2005

Od shora je to ATP, Corsair a OTi. O něco málo vítězí ATP.

HD Tach

ATP - HD Tach long Corsair - HD Tach long

OTi - HD Tach quick

Opět mají obě outdoorové paměti téměř shodné výsledky. ATP, narozdíl od Corsaira, dovede držet stálých téměř 19 MB/s. OTi je tu takříkajíc do počtu.

Tím jsme učinili klasickému měření za dost a pojďme k mučení.

Pračka

Prvním trápením jsme zvolili simulaci klasické situace, když si zapomenete flash paměť v kalhotách, kde ji jistě často nosíte. Naneštěstí máte ženu, která nešacuje kapsy a rovnou vše hází do pračky. Nechtějte po mě technické informace o pracím programu, na to opravdu nejsem odborník. Prý to bylo na 60°C s aviváží bez předepírky. Co to prakticky znamená, se neptejte. Dostal jsem jen radu, že lepší bude paměti nacpat do ponožky a tu zavázat, aby se nepomlátily v bubnu. Použita byla pračka Thomson SWT 500P s horním plněním. A takto to vypadalo, když jsem naplněnou ponožku vložil do pračky.

Outdoor flash - v bubnu pračky

A takto po vyprání.

Outdoor flash - po vyprání

Vyprané paměti jsme samozřejmě před dalším testováním osušili, přece jen voda je celkem vodivá.

Outdoor flash - sušení

Abychom mohli zjistit, zda paměti fungují, nahráli jsme do nich před testem soubory zaplňující celou jejich kapacitu. Po vysušení jsme je tedy znovu zapojili a porovnali jejich obsah s originály na pevném disku. A co myslíte? V tomto testu prošly všechny tři, navíc byly po vyprání jak z alabastru. Nyní přijde na řadu simulace pohozené paměti na dešti a ve sněhu.

Sníh a déšť

Opět jednoduchá situace. Sáhnete do kapsy pro kapesník a paměť vyskočí s ním. Naneštěstí zrovna do závěje sněhu, kterou máte před domem. Tuto situaci jsme simulovali uložením pamětí do sněhu. Ležely asi pod 5 cm vrstvou jarního firnu.

Outdoor flash - ve sněhu

A aby to bylo ještě pikantnější, do sněhu celou noc ještě pršelo. Flash klíčenky jsme nechali v závěji celou noc a ráno opět vysušili a provedli další porovnání obsahů s originálem.

Ano, když pračka neudělala žádné škody, ani tentokrát k újmě nepřišly. Všechny tři nadále pracují jak mají. Ale z mrazu rychle do horka.

Trouba

Dalším bodem programu byl tepelný test. Rozhodli jsme se nejít do extrému a pro simulaci ležící paměti na sluncem ozářené přístrojové desce jsme zvolili teplotu 50° C. Pečení bylo prováděno po dobu jedné hodiny.

Outdoor flash - v troubě

Na teploměru vidíte necelých padesát stupňů, to proto, že naše trouba není zcela dokonalá, a nastavená teplota 50° oscilovala od cca 47° do 52°. Snad nám tento nedostatek odpustíte.

Sušení tentokrát potřeba nebylo, to je jasné. Abychom mohli ukázat funkčnost, provedli jsme další jednoduché měření. Nechali jsme kopírovat z pamětí soubory pomocí Total Commanderu:

ATP - rychlost v Total Commanderu

ATP

Corsair - rychlost v Total Commanderu

Corsair

OTi - rychlost v Total Commanderu

OTi

Z obrázků vyplývá, že ani trouba jim neuškodila. Ani jeden bit se nelišil a paměti zůstaly i nadále funkční. Takže co dál? Jak bychom je mohli konečně pokořit?

Kapitoly článků
1.  Outdoorové flash paměti ATP a Corsair

Diskuse ke článku Outdoorové flash paměti ATP a Corsair

Pátek, 5 Září 2008 - 09:15 | Anonym | !!!HELP!!! měl jsem to štěstí, že jsem svýho 8GB...
Čtvrtek, 1 Březen 2007 - 11:23 | Anonym | Idealni, neprustrelna ;-). http://www....
Čtvrtek, 10 Srpen 2006 - 14:19 | Anonym | krajicekp: Těch jsem se už naspravoval taky dost...
Čtvrtek, 10 Srpen 2006 - 14:13 | Anonym | Tak už se ke mě dostal odešlý Corsair....
Úterý, 2 Květen 2006 - 11:41 | Anonym | To samé umí outdorová flashka s lepším designem...
Pondělí, 1 Květen 2006 - 21:43 | Anonym | A co tak nechat Flasku prejst zazivacim traktom...
Sobota, 29 Duben 2006 - 13:15 | Jambik | Outdoorová flash paměti Corsair byla testována v...
Pátek, 28 Duben 2006 - 08:42 | Anonym | 2Riki > k A-DATA JOGR > sice vyzera...
Čtvrtek, 27 Duben 2006 - 23:16 | Anonym | To Martin : Ja ale mluvim o cteckach flash pameti...
Čtvrtek, 27 Duben 2006 - 15:49 | Martin Bartoň | Koza: Však měření Sandrou i HD Tachem v recenzi...

Zobrazit diskusi