Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Outdoorové flash paměti ATP a Corsair

Flash paměti ATP, Corsai a OTi ve sněhu
Tato recenze vlastně vznikla náhodou. Oslovili nás z firmy Abacus, jestli bychom se nepodívali na „outdoorovou“ flash paměť ATP. Recenze flash pamětí nám už nyní nepřijdou zajímavé, zkoušeli jsme je, když byly novinkami v roce 2003. Asi vás tedy překvapí, že se do toho nyní pouštíme. Ona ta recenze totiž bude trošku netradiční. Otestujeme je, jak moc toho vydrží. Vypereme je v pračce, necháme ve sněhu, přejedeme autem a budeme házet z výšky. I když jsme zkoušeli sehnat pamětí víc, nakonec sebrali odvahu jen v Levi a poslali nám Corsair Voyager. Jako referenční jsme si z Abacusu nechali poslat i jednu naprosto obyčejnou. Tak co myslíte, přežily to všechny?

Kapitoly článků

2.  Outdoorové flash paměti ATP a Corsair

Automobil

Ano, tak zde už půjde do tuhého. Při vystupování, když otvíráte vrata, vám s klíčem vyskočí i paměť. Navíc tak nešikovně, že se uvelebí rovnou pod kolem. Tuto situaci jsem zkusili také. Jako testovací vůz byl vybrán model Ford Fiesta o obsahu 1,3 litru a hmotnosti 1 117 kg.

ATP - před přejetím ATP - po přejetí

ATP



Corsair - před přejetím Corsair - po přejetí

Corsair



OTi - před přejetím OTi - po přejetí

OTi


Tato zkouška se zdála být tou nejdrsnější. Ovšem na první pohled paměti nevykázaly žádné poškození, dokonce ani ta obyčejná bakelitová OTi. Jen byly trošku zamazané, některá i s hezkým otiskem vzorku zimní pneumatiky. Na druhý pohled to už bylo o něco horší.

Outdoor flash - po přejetí z boku Outdoor flash - po přejetí ze shora

Pohled ze strany odhaluje, že nejvíce to odnesla obyčejná OTi. Outdoorový ATP i Corsair jsou neporušené. Mimo rozlomení obalu (budeme testovat za chvíli) je porušení USB konektoru asi tou nejfatálnější nehodou, kterou mohou flash paměti mít. V tomto případě ale vyhnutí konektoru u OTi na funkci ještě vliv nemělo. Gumové krytky u obou pamětí způsobily prohnutí, které ale nebylo problém pomocí plochého šroubováku vyrovnat. Tentokrát jsme provedli měření pomocí HD Tach i otestovali bitovou shodu.

ATP - po přejetí: soubory identické

Corsair - po přejetí: soubory identické

AMD - po přejetí: soubory identické

HD Tach

ATP - HD Tach quick po přejetí

ATP

Corsair - HD Tach quick po přejetí

Corsair

OTi - HD Tach quick po přejetí

OTi

Opět musíme konstatovat, že vše je jak má být, paměti stále fungují. OTi se ale už díky vyhnutému USB konektoru nedá zcela zavřít. Mezi víčkem a tělem je asi milimetrová mezírka. Zbylé dvě stačilo vyčistit a jsou zase jako nové.

Tak co jim ještě provedeme?

Pád z výšky

Nesmyslné se nám zdálo je pouštět z desátého patra, to reálnou situaci simuluje stěží. Proto jsme vytvořili speciální testovací konstrukci ze štaflí a normovaného hoblovaného smrkového prkénka. To jsme umístili do výše 210 cm. Jednotným strkem jsme pak paměti posunovali, až přepadly na zem. Po zámkové dlažbě, na které jsme je přejížděli autem, jsme tentokrát zvolili betonovou podlahu v garáži (omluvte, že jsem nejdříve nezametl). Aby bylo vše korektní, strkali jsme každou zvlášť.

Outdoor flash - výška shozuOutdoor flash - před crash testem

No a takto to dopadlo.

Outdoor flash - po dopadu

Je asi jasné, že kdyby obyčejná OTi dopadla jen trošku nešikovně, její bakelitový obal vezme za své. Pravděpodobně ale bude fungovat dál. A je zajímavé, že ze všech tří docílila jednoznačně nejvyššího odskoku. Porovnání obsahu i tentokrát říká, že data uložená ve flash pamětech jsou bez úhony.

Hodnocení

Výsledkem našich testů je závěr, že speciálně upravené outdoorové paměti vlastně není třeba. Obyčejný bakelitový kousek jim ve funkčnosti úspěšně konkuroval. My jsme ale neprováděli žádné extrémní testy, kdy by se jejich výhoda nutně projevila. Především při pádech z vyšší výšky, ale také při práci ve vlhku. Obyčejná paměť nemůže nahradit gumové krytky, které chrání před nebezpečným vlhkem prostě lépe. Také jsme neřešili případ, kdy naopak něco na klíčenku spadne. Zde by asi také OTi u větších předmětů neobstála. Ostatně napadají vás ještě nějaká další trápení, která bychom jim mohli provést? Kolegové v redakci navrhovali povařit, ale to myslím moc reálnou situaci nesimuluje.

Dá se konstatovat, že krátkodobé zatížení vydrží i obyčejná flash paměť, týrání delší dobu a při vyšších hodnotách by jasně ukázaly výhody těchto speciálně upravených. Podobně by to asi bylo i při dlohodobějším vystavení slunečnímu záření. Vy co máte ty obyčejné se tedy nemusíte moc bát, náš test vám ukázal, co všechno snesou (jen nezapomeňte paměť vždy pečlivě vysušit!). Naopak, kdo chce mít opravdovou jistotu a svá data v bezpečí, neprohloupí, když si připlatí za tyto outdoorové. Navíc bude takříkajíc „in“.

Paměti dodaly firmy:

ATP a OTi Corsair
Abacus logo Levi logo
1 123,- 824,-

OTi uvádíme bez ceny, protože se jedná o reklamní předmět

Záruka: 2 roky

Kapitoly článků
2.  Outdoorové flash paměti ATP a Corsair

Diskuse ke článku Outdoorové flash paměti ATP a Corsair

Pátek, 5 Září 2008 - 09:15 | Anonym | !!!HELP!!! měl jsem to štěstí, že jsem svýho 8GB...
Čtvrtek, 1 Březen 2007 - 11:23 | Anonym | Idealni, neprustrelna ;-). http://www....
Čtvrtek, 10 Srpen 2006 - 14:19 | Anonym | krajicekp: Těch jsem se už naspravoval taky dost...
Čtvrtek, 10 Srpen 2006 - 14:13 | Anonym | Tak už se ke mě dostal odešlý Corsair....
Úterý, 2 Květen 2006 - 11:41 | Anonym | To samé umí outdorová flashka s lepším designem...
Pondělí, 1 Květen 2006 - 21:43 | Anonym | A co tak nechat Flasku prejst zazivacim traktom...
Sobota, 29 Duben 2006 - 13:15 | Jambik | Outdoorová flash paměti Corsair byla testována v...
Pátek, 28 Duben 2006 - 08:42 | Anonym | 2Riki > k A-DATA JOGR > sice vyzera...
Čtvrtek, 27 Duben 2006 - 23:16 | Anonym | To Martin : Ja ale mluvim o cteckach flash pameti...
Čtvrtek, 27 Duben 2006 - 15:49 | Martin Bartoň | Koza: Však měření Sandrou i HD Tachem v recenzi...

Zobrazit diskusi