Panasonic Lumix DMC-GF3 - určený začátečníkům?
Vezměme to ale postupně. Celkový objem těla oproti GF2 klesl v průměru o 17% (největší rozdíl zaznamenala šířka: původně zhruba 113 mm, nyní 108 mm). Grip zůstal přibližně stejný (opět ve srovnání s GF2, původní GF1 neměla jeho linie tvarované, ale přímé), hrany těla jsou ale výrazně oblejší.
Možná se vám zdá, jakoby aparátu něco chybělo - skutečně chybí, sáňky na externí blesk se staly minulostí a jejich pozici zabral blesk interní. Klasický volič režimů, kterým disponovala naposledy GF1, se nevrátil:
Větším překvapením bude zadní ovládací panel. Ovládací prvky byly oproti GF2 ještě zredukované. Zmizelo pro Panasonic tradiční klikací kolečko v pravém horním rohu, kterým bylo možné nastavit rychlost závěrky, clonu a pod. Jeho funkce se přesunula níž k ovládací „kolébce“. Tím se GF3 o další krok přiblížila tradičním firemním kompaktům. Ovládací prvky na svrchní straně těla byly pouze přesunuty do výhodnější pozice.
Po technologické stránce k až tak výrazným změnám nedošlo, rozlišení 12 MPix zůstává nezměněno, přibyly ale nové funkce svázané s procesorem Venus Engine FHD a změnami ve firmwaru. Jsou to jednak nové scénické režimy a filtry, především ale rychlejší autofocus Light Speed AF, který vychází ze schopnosti procesoru analyzovat data 120× za vteřinu. Trochu zvláštní novinkou je ISO začínající na 160 namísto původních 100. Údajně má jít o změnu zaručující maximální využití potenciálu senzoru - dá se předpokládat, že ISO160 odpovídá základní citlivosti senzoru, na které lze dosáhnout nejlepších výsledků (v tomhle případě zřejmě půjde o dynamický rozsah).
Podpora pro video zůstala prakticky totožná (AVCHD, 1080i60), ze stereo mikrofonu GF2 se však stal rudiment, GF3 je opět monofonní (jako GF1).
Panasonic Lumix DMC-GF3 bude dostupný v pěti „krásných“ barvách za cenu $599 (10 800 Kč) v kitu s širokoúhlým pancake objektivem 14 mm / f2.5 (ekvivalent 28 mm). Cena pro Evropu zatím nebyla stanovena, počítejte raději s tradiční přirážkou. Zajímavým obchodním tahem je pozdější uvedení kitu s klasickým zoomem 14-42 mm / f3.5-5.6. Tato kombinace půjde na trh teprve v srpnu za $699 (12 600 Kč). Pokud si uvědomíme, jakou skupinu uživatelů chce Panasonic s GF3 oslovit, je s podivem, že zoom nejde na trh jako první. Pevné ohnisko nemá u kompaktistů takové šance, a tak se nabízí myšlenka, zda se Panasonic nesnaží udat nadprodukci hůře se prodávajících (byť opticky kvalitních) pancaků.
- 12 Mpix Live MOS snímač
- podpora všech objektivů pro systém Micro 4/3, přes adaptér i optika pro 4/3
- procesor Venus Engine FHD
- kompaktní tělo
- 3” dotykový 60 FPS LCD (460 000 pixelů)
- autofocus jako na GH2 a G3 (LightSpeed AF system)
- sériové snímání při 3,8 snímcích za sekundu bez LiveView (2,8 FPS s LiveView)
- Full HD video se mono zvukem (AVCHD kodek)
- podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
- setový objektiv 14 mm / f2.5 „pancake“, od srpna 2011 i zoom 14-42 mm / f3.5-5.6