Uniklo pár detailů o APU Trinity
Ono konec konců nejde o nic až tak nového, vše již nějakým způsobem prosáklo, nyní to akorát bude doplněné slajdy z prezentace od AMD, která už je nejspíše přichystána na přesnou polovinu května, kdy má k uvedení těchto procesorů prý dojít.
Trinity zahrne dva moduly Piledriver neboli druhé generace mikroarchitektury Bulldozer, který navíc dostane instrukční sady AVX 1.1 (trošku tápeme, oč jde oproti AVX), FMA3 (to u Intelu uvidíme až v Haswellu) a F16C (zkrátka další střípky do skládačky někdejšího souboru rozšíření SSE5). Oproti Bulldozeru by mělo dojít k blíže neuvedenému navýšení výkonu na takt a oproti CPU jádrům v Llano (Husky) by mělo dojít k navýšení výkonu o 26 % (do toho bude ovšem potřeba nejspíše započítat i zvýšené frekvence).
Vedle Piledriver modulů bude součástí Trinity také Radeon HD řady 7000 postavený ovšem nikoli na GCN, ale na VLIW4 architektuře Radeonů HD řady 6900 (bude mít v nejvyšší verzi 384 SP). PCI Express rozhraní bude nadále druhé generace (kdyby bylo třetí, bezesporu by to ze slajdů zářilo), paměťový řadič DDR3 se opět zastaví na oficiální podpoře DDR3-1866 (pro desktopy, pro notebooky to bude DDR3-1600) a svou přítomností by měl zákazníky potěšit také AMD HD Media Accelerator, jehož součástí bude UVD a převaděč videa.
Na celé věci je asi nejzajímavější technologie Turbo Core třetí generace, jejíž chování silně připomíná to, co Intel prezentoval kdysi už v souvislosti se Sandy Bridge. O TDP se budou dělit CPU jádra s grafikou, a to tak, že při zátěži grafiky dostane přednost grafika a pokud tato nebude mít zrovna moc co na práci, budou se přetaktovávat CPU jádra, a to tradiční metodou „čím méně jich maká, tím vyšší takt“ (akorát se nejspíše nebudou přetaktovávat jádra, ale celé Piledriver moduly, tedy dvě CPU jádra sdílená v jednom modulu).
Pokud jde o samotné takty, jeden ze slajdů hovoří o 2 až 3,8 GHz pro CPU a až 800 MHz pro GPU (zda jde jen o základ, nebo i Turbo, to netušíme, ale můžeme si tipnout, že co se horní hranice týče, půjde o Turbo takty). TDP u notebooků skončí na 35 W (u Llano to bylo až 45 W), u desktopu zůstane stropem 100 W. Velikost celého kousku křemíku je 246 mm² a tísní se na něm celkem 1,303 miliardy tranzistorů. Čip je samozřejmě vyráběn 32nm procesem, stejně jako jeho předchůdce Llano.
Galerie ke článku
Diskuse ke článku Uniklo pár detailů o APU Trinity