Pár nových informací ze světa ADSL
Kapitoly článků
Nebudu a ani nechci v tomto článku popichovat uživatele tím, že si za naši zaostalost v nemalé míře můžeme sami. Ano, hlavním viníkem je sice Český Telecom a vláda této země, ale byrokratický aparát dělá pouze to, co mu občané dovolí. Jak to, že na západ i na východ od našich hranic je angažovanost občanů v internetových záležitostech větší než u nás? Všude tam, kde mají demokracii o něco déle než u nás, je běžné, že pokud s něčím nesouhlasím, jdu a něco dělám, zatímco v ČR je zvykem spíše čekat, až to udělá někdo jiný. Navíc boj se státem je mnohdy již od počátku považován za prohraný. Slíbil jsem však, že nebudu popichovat. Kdo má zájem, získá podrobnější informace v tomto článku. Pojďme proto zpátky k technologii vysokorychlostního Internetu.
Následující graf ukazuje, jaké možnosti využití přinášejí jednotlivé rychlosti internetového připojení.
Vidíme, že klasický dial-up umožňuje všechny dnes nejvyužívanější internetové činnosti. Při současném rozšíření Internetu v ČR, se dá předpokládat, že je zde stále velký potenciál pro tuto internetovou "klasiku". Ten, kdo se bude chtít seznámit s Internetem, asi nebude požadovat video na přání ani high-definition TV, zvláště když má alternativy ve formě klasického videopřehrávače a klasické televize. Přesto je dobré vědět, co která technologie umožňuje. Zatímco v České republice jsme donedávna bojovali za to, aby se technologie ADSL po několikaletém zpoždění vůbec spustila a do dnešních dní jí provázejí nemalé technické problémy, ve vyspělých státech je již ADSL běžnou záležitostí a pomalu ale jistě přicházejí další různé varianty DSL technologií umožňující stále větší rychlost. Je to právě rychlost, která ruku v ruce s rostoucím počtem uživatelů umožňuje rozvoj služeb, které bohužel českému uživateli zákonitě musí připadat jako z oblasti sci-fi. O některých z těchto služeb jsem už psal v předešlých článcích.
Co dodat na závěr? Jak je vidět, ani zavedení technologie ADSL u nás nijak nezmenšilo propastný rozdíl mezi námi a vyspělým světem. Určitou naději, že se to naše právě narozené ADSL (zatím stále hodně nemocné a slabé) uzdraví, dává nedávné rozhodnutí ČTÚ v kauze "propojení", o kterém jsme podrobněji informovali zde. A jak může k rozvoji Internetu u nás přispět běžný uživatel? Nechci nikoho navádět, ale třeba by stačila morální podpora, kterou do dnešního dne vyjádřilo už víc než 10 000 uživatelů Internetu.
Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.
Diskuse ke článku Pár nových informací ze světa ADSL