PCIe 4.0 může mít krátkou životnost
IBM byla nejspíš první s podporou PCIe 4.0 na Power 9, ale to samo o sobě mnoho neznamenalo, dokud nebylo k řadiči co připojit. Vzorky kompletního ekosystému, tedy procesoru s příslušným řadičem plus karty k němu připojené začala vybraným partnerům dodávat AMD někdy na přelomu června / července v podobě 7nm procesorů EPYC řady Rome a 7nm výpočetního GPU Vega 20. Mezi tím se objevily další produkty, především serverové řadiče. Například Microsemi HBA - 16 SATA/SAS a 8 U.2 NVMe SSD portů - v serveru Wistron MiHawk postaveném na platformě IBM byla asi první veřejně vystavená konfigurace (červen 2018) využívající výhody PCIe 4.0. Tedy spojující dvě alespoň PCIe 4.0 zařízení.
Nyní ohlásila společnost Microsemi řadič Flashtec NVMe 3016 Gen 4 PCIe, který dosahuje datové propustnosti 8 GB/s a 2 miliony IOPS. Podporuje RAID, ECC a novou generaci triple level-cell (TLC) a quad level-cell QLC NAND čipů. Je programovatelný a konfigurovatelný, takže jej lze optimalizovat pro použití s NVMe, KV a Open Channel SSD.
Uživatelsky podstatnější se ale jeví jiná informace. Co se původně objevovalo jen jako náznak, nyní vnímají výrobci jako téměř hotovou věc. Specifikace PCIe 4.0 byla uzavřena ve druhé polovině roku 2017, takže v první polovině roku 2018 byly na světě vzorky čipů a nyní se připravují první platformy k distribuci. V roce 2019 by v segmentu serverů mohlo jít o široce rozšířený standard.
Jenže už v polovině roku 2017, kdy se hovořilo o dokončení standardu PCIe 4.0, se zároveň mluvilo i o PCIe 5.0. Málokdo to bral příliš vážně - víme, jak dlouho se „mluvilo“ o PCIe 4.0 a kolik let nakonec uteklo, než se hnuly ledy. Jenže už v roce 2017 bylo avizováno uzavření standardu PCIe 5.0 na rok 2019 a události posledních měsíců nasvědčují tomu, že k tomu skutečně dojde. Po Computexu totiž vyšlo najevo, že specifikace dospěla do verze 0.7, přičemž žádná 0.8 nebo 0.9 v plánu není, ale verzi 0.7 bude následovat uzavření finální specifikace. Nic tedy nebrání dodržení původního plánu a vydání PCIe 5.0 v roce 2019. V roce 2020 by pak mohl být na trhu kompatibilní hardware.
Plány z roku 2016 jsou stále aktuální, specifikace PCIe 5.0 jsou verzi před uzavřením
Proslýchá se, že někteří výrobci zvažují, zda generaci PCIe 4.0 zcela nepřeskočit. Její životnost (tedy ve smyslu časového intervalu mezi dostupností prvních zařízení a morální zastaralostí) bude velmi krátká. Mohlo by jít plus mínus o rok, rok a půl. Stejně jako PCIe 4.0 zdvojnásobuje přenosovou rychlost oproti PCIe 3.0, tak i PCIe 5.0 zvýší přenosovou rychlost na dvojnásobek oproti PCIe 4.0. Jinými slovy tam, kde dnes používáte PCIe 3.0 ×16 by vám s pátou generací stačily čtyři linky. Na čas by se tím zastavila i potřeba zvyšování počtu PCIe linek v nových platformách.
Z druhé strany lze zcela objektivně říct, že přinejmenším v PC segmentu není na zrychlování PCIe příliš velký tlak, takže pro koncového uživatele nebude mezi PCIe 4.0 a PCIe 5.0 rozdíl. Nakonec je pravdou i to, že přes 99 % uživatelů po celou éru PCIe 4.0 nepocítí potřebu upgradovat z PCIe 3.0. Paradoxně nejvíce by se takový posun projevil v low-endu: Tam existují grafická jádra se čtyřmi linkami PCIe a 2 GB grafické paměti, která - v případě, že dojde - je nahrazena přímými přesuny dat po PCIe sběrnici, jenž je v důsledku 4 linek limitujícím faktorem výkonu.
různé (rekapitulace)