PCIe 4.0 se 16 GT/s je na dobré cestě, dorazí za rok
O PCIe 4.0 se poprvé začalo mluvit před více než pěti lety, v červnu 2011. Ačkoli se tehdy zdálo, že řešení něčeho takového je zcela předčasné, protože na trhu ještě nebyly ani grafické karty využívající PCIe 3.0, roky utekly jako voda a zpoždění, kterého bylo během příprav dosaženo, je skoro škoda. Konzorcium PCI SIG se ale rozhodlo, že zrealizuje plné zdvojnásobení přenosové rychlosti z 8 GT/s na 16 GT/s. To ale nebylo úplně jednoduché, stálo to určitý čas ve vývoji navíc a tak se původní odhad uvedení kompatibilních produktů „v horizontu čtyř let“ nepodařilo dodržet. Nyní už je původní prognóza o rok přetažena a protože se s vydáním počítá na příští rok, bude nakonec přetaženo o dva roky, tzn. o polovinu oproti původní prognóze.
Ve světě grafických karet tak zřejmě PCIe 4.0 přijde tak trochu s křížkem po funusu, protože problém omezené kapacity první vlny HBM bude vyřešený a karty s 8GB+ onboard paměti rychlejší sběrnici tolik neocení. Určitý pozitivní vliv by mohl nastat na úrovni vzájemné komunikace více grafických jader po sběrnici při SLI a CrossFire, ale to je z hlediska řadového zákazníka okrajová záležitost.
Do jaké míry dokáže hardware v roce 2017 profitovat z 2× rychlejšího rozhraní, teprve uvidíme - prakticky jisté ale je to, že příští rok skutečně PCIe 4.0 přes všechna dosavadní zpoždění dorazí. Základ specifikace je prakticky hotový, společnost Mellanox již připravila ConnectX-5 100Gb/s Adapter, který je prvním prezentovaným kouskem hardwaru disponujícím PCIe 4.0 ×16 sběrnicí.
Co se týče PCIe 5.0, o kterém se v roce 2011 mluvilo jakožto o optickém rozhraní, posunul se vývoj následovně: PCI SIG jen dala vědět, že na něm pracuje. Zda ale půjde o měď či optiku, již neupřesnila. Nelze tak vyvrátit ani možnost, že během příprav PCIe 4.0 byly odhaleny ještě další rezervy, kterými měď disponuje a kterých chce PCI SIG během následujících let využít. Hráčům bude PCIe 4.0 minimálně na dalších pět let stačit a serverový segment stejně pro kritická řešení počítá se specifickými typy rozhraní vyvíjenými na míru, takže na PCIe přestává být přímo závislý.