Phenom II X3 lze předělat na Phenom II X4
K odemčení vypnutého jádra v Phenomu II X3 budete potřebovat desku s čipsetem AMD 790GX a jižním můstkem SB750. Konkrétně tento postup byl korejskými kolegy demonstrován na desce Biostar TA790GX, ale je možné, že to bude fungovat i s jinými deskami s jižním můstkem SB750. Klíčovou položkou v Setupu je totiž Advanced Clock Calibration, což je právě záležitost jižního můstku SB750.
Nerozumíme úplně dobře korejsky, ale zdá se, že to správné nastavení je Per Core (Fudzilla má zase dojem, že to má být Auto, když tak vyzkoušejte, co se dá, moc možností zde není, ale na volbu Disabled bychom si nevsadili ;-). Pak se váš tříjádrový Phenom II X3 stane čtyřjádrovým Phenomem II X4:
Pro zajímavost ještě screenshot z CPU-Z, kde se původní Phenom II X3 710 nyní hlásí jako Phenom II X4 10:
Dlužno dodat, že tím samozřejmě také stoupne spotřeba, a to i v klidu (Korejci naměřili o 10 W více, v zátěži pak o 24 W více). Takže jestli máte Phenom II X3 k dispozici a máte odvahu, zkoušejte a dejte vědět, jak jste dopadli. Rádi bychom čistě pro pořádek uvedli, že Phenom II X3 710 běhá v základu na 2,6 GHz (a nejde o Black Edition, takže má uzamčený násobič). Zároveň nám dovolte vyjádřit naše přesvědčení, že tato změna není trvalá, nastává jen na desce, která si dokáže čtvrté jádro zpřístupnit. A teď spekulace na téma „jak je toto možné, když to dřív nešlo“:
Dáváme tomu zhruba 33% pravděpodobnost, že to není pravda, to za prvé. Myslíme si, že kdyby v AMD nechtěli, aby se něco takového dalo udělat, určitě by našli velice jednoduchý způsob, jak tomu zabránit, zejména s přihlédnutím k faktu, že to doteď prostě nešlo. Z té části, která u nás připouští, že se skutečně nejedná o žádný podvrh (tedy 66 %), máme ještě dvě teze, oběma dáváme stejnou váhu pravděpodobnosti. První připouští možnost, že je to chyba procesorů – ve výrobě se „něco nepovedlo / na něco se zapomnělo / někdo si to odskáče“ (nehodící se škrtněte) a z tohoto důvodu je možné, že se s tím v další várce nesetkáte (taky to může být chyba v BIOSu, která by mohla být v další verzi opravena, nebo i chyba jižního můstku – těch chyb se dá do takto složitého zařízení zanést víc). Třetí možnost je jednoduchá: v AMD to udělali schválně pro radost svým klientům a tváří se potutelně, jakoby se nechumelilo (koukám se z okna – déšť se sněhem, takže zase nevím, na čem jsem ;-). Pokud by však byla tato možnost pravdivá, pak se na uvažování nabízí další dvě možnosti: AMD si zadělává na průšvih, protože nechat klienty zapínat vypnutá jádra s pravděpodobně nějakou tou vadou – to skutečně na pověsti „stabilní platformy“ nepřidá. Druhá (snad už poslední) možnost: Ta jádra prostě nejsou vadná ;). Víc to komentovat nehodláme, snad jen … už se těšíme na AMD Phenom II X2 ;-).