Phil Rogers opouští AMD
Phil Rogers nastoupil do ATi v roce 1994, což je období úspěšných 2D akcelerátorů řady Mach a raný počátek 3D éry a kombinovaných (2D/3D/video) akcelerátorů Rage. Po téměř třinácti letech ve společnosti se stejně jako řada dalších pracovníků dostal pod křídla AMD, kde měl na starosti především softwarové záležitosti spojené s integrací grafického jádra do procesoru a těsnou spolupráci obou jednotek: HSA.
Právě HSA jakožto možnost automatického využití výpočetního potenciálu grafického jádra byla v posledních letech jeho hlavní prací, jejíž výsledky často sám prezentoval na firemních přednáškách a akcích provázejících uvedení jednotlivých HSA-kompatibilních produktů.
Nyní, po 21 letech, Rogers z AMD odchází a nastupuje k Nvidii na pozici „Chief Software Architect - Compute Server“, tedy jako softwarový šéfinženýr pro výpočetní systémy. Náplň jeho práce bude patrně velmi podobná jako u AMD, ovšem při finančním potenciálu Nvidie mohou její výsledky najít širší praktické uplatnění. V případě AMD totiž společnost nedokázala HSA mezi softwarovými vývojáři výrazněji prosadit. Problémem je podíl kompatibilních produktů na trhu, který není pro softwarové firmy dostatečně motivující. APU Kaveri našlo mírné uplatnění v desktopu, ale zcela minimální v mobilní sféře (Intel topí miliardu dolarů čtvrtletně na dotacích mobilních procesorů a AMD si z pochopitelných důvodů nemůže podobné dotované ceny dovolit). Nové APU Carrizo, které v důsledku optimalizací pro minimální spotřebu nedosahuje vysokých taktovacích frekvencí, je zaměřené zatím čistě na mobilní sféru, kde nemá šanci udělat o moc větší díru do světa, než Kaveri.
Ačkoli je myšlenka HSA skvělým nápadem a jedním z nejlepších možných řešení, jak dále navyšovat výkon procesorů, dostala se AMD do situace, kdy není schopná z výše vysvětlených důvodů vytvořit pro své produkty funkční ekosystém a jejich výhody díky němu prodat. Pozitivní změna může nastat nejdříve roku 2017, na kdy je zřejmě plánovaná generace APU postavená na architektuře Zen. Podmínkou je však úspěšnost Zenu, který by následně prodával nejen samostatné procesory (chystané na podzim 2016), ale vytvořil i uživatelskou základnu HSA kompatibilních APU, která by softwarové firmy začala motivovat k využití této technologie.
Přestože je Rogersův odchod vysvětlován uzavřením velmi dlouhé kapitoly (dokončení specifikací HSA 1.0 a jejich implementace do konkrétního produktu), je stejně tak možné, že jejich autor dal přednost společnosti, která jeho nápady dokáže rychleji uvést do praxe. Případně si naopak AMD mohla být vědoma, že HSA pro ni v krátkodobém hledisku neznamená žádný reálný přínos na trhu a při současné finanční situaci si už nemohla dovolit platit odborníka (první kategorie) na technologii, do jejíhož vývoje již sedm let lije peníze, ale která zatím nevygenerovala žádný zisk.