Pilotní projekt výhod legálních Windows v ČR
Příklad: Pokud si nyní budete chtít stáhnout třeba Windows Media Player 10, budete nejprve vyzváni k ověření pravosti, které v tuto chvíli můžete odmítnout. Jakmile bude váš systém Windows jednou ověřen, nebude nutné jej příště znovu ověřovat. V současné době je možné ověření zamítnout a přejít rovnou ke stahování, v budoucnu to však možné nebude.
Mezi výhodami, které Microsoft již od 27. října nabízí, jsou:
- aplikace Microsoft PhotoStory 3 pro vytvoření fotopříběhu (15. listopadu bude i v češtině)
- pět her serveru MSN
- 120denní anglická verze OneNote 2003 (v češtině bude koncem roku)
- překladový slovník pro aplikaci Microsoft Word z českého do anglického a německého jazyka (objeví se až koncem roku)
- vybrané kapitoly z knihy Mistrovství Office 2003 (taktéž až koncem roku)
Mimoto za každý do konce roku ověřený počítač zaplatí Microsoft 25 Kč na charitativní projekt „Počítače proti bariérám“, který vznikl v roce 1996 z iniciativy společnosti Microsoft a Konta Bariéry (maximální výše příspěvku je pro jistotu stanovena na půl miliónu Kč).
A jak ověření funguje? Můžete si to sami rovnou zkusit na stránce Windows Genuine Advantage – nabídky. K ověření po vás bude stránka vyžadovat instalaci ActiveX prvku „Windows Genuine Advantage Validation Tool“, případně hypertextové aplikace. Pokud projdete (jako já), bude vám umožněno stažení zvoleného produktu.
Má to jednu vadu na „kráse“: Jak se zdá, z řad legálních uživatelů Windows jsou navíc omezeni uživatelé alternativních prohlížečů, kteří, pokud budou chtít z Microsoftu stahovat, musejí sáhnout k Internet Exploreru. ActiveX totiž např. Mozilla a další prohlížeče nepodporují. Jedna z alternativních metod ověření je stažení souboru GenuineCheck_cze.exe (v případě české verze), který z vašeho počítače vygeneruje jakýsi kód. Ten zadáte do příslušné stránky a poté v případě ověření můžete stahovat. Ovšem jen do té doby, než prohlížeč ukončíte a znovu nastartujete, pak budete muset kód zadávat znovu.
Mám-li se k ověřování postavit jako hodnotitel, souhlasím na jedné straně s tím, proč by měli mít piráti stejné výhody, jako platící uživatelé. Na straně druhé však jsou piráti a těm podobné praktiky netrhají žíly, takže v konečném důsledku jde opět o obtěžování legálních uživatelů, jako tomu bylo (a je) u aktivace Windows. Poklesu zájmu o Microsoftí produkty bych se tímto neobával (skutečné číslo pirátských versus legálních kopií Windows stejně nikdo přesně nezná), neboť pro piráty není nic snazšího než takto chráněné produkty nabízet alternativní cestou. A to se ani nechci rozhovořit o tom, že by i bezpečnostní záplaty měly být jen pro legální uživatele, ať už to tak má Microsoft v plánu či nikoli. Nakonec jde vlastně o pilotní projekt a na základě jeho výsledků se teprve uvidí, zda toto opatření bude nasazeno naostro, k čemuž by mělo dojít údajně ve velice brzké době.