Podíl notebooků ve světě x86 PC přesáhl 70 %
Své statistiky zveřejnila Mercury Research i JPR, kterou začneme. Graf, jenž vidíte níže, ukazuje prodeje PC procesorů v absolutních číslech (červeně), z toho podíl notebooků (světle modře) a stolních počítačů (tmavší modrá). Vidíme tedy, že samotné notebookové procesory dosáhly 70% podílu. Pokud si uvědomíme, že 1 prodaný notebookový procesor = 1 prodaný notebook, ale 1 prodaný desktopový procesor znamená méně než 1 prodaný desktopový počítač (část procesorů končí jako upgrade stávajících sestav), pak lze říct, že podíl samotných notebooků musí být vyšší než těchto 70 %.
Podíl na trhu (x86 CPU) podle JPR
Z grafu lze ale vyčíst i další údaje. Přestože na první pohled situace vypadá, že stolní počítače ustupují, v absolutních číslech spíše jen stagnují, neboť počet prodaných procesorů (z nichž se počítá oněch 30 %) stoupá. U notebooků však stoupá podstatně rychleji. Pro hrubou představu: za čtvrtý kvartál 2022 se mobilních procesorů prodalo 34 milionů, za třetí kvartál 2023 42,8 milionu a za čtvrtý kvartál 2023 46,2 milionu (desetiny berte plus mínus, výpočet vychází z čísel zaokrouhlených na celé miliony). Meziročně tedy počet prodaných mobilních procesorů (tedy i notebooků) stoupl více než o třetinu, asi o 36 %.
Pokud jde o podíly, vyčíslila Mercury Research v následující tabulce situaci z pohledu AMD (čísla platná pro Intel získáte odečtením uvedené hodnoty od 100, neboť jde o x86 trh). Podíl AMD v serverech meziročně stoupl o 5,5 procentních bodů, v desktopu o 1,2 procentního bodu a v noteboocích o 3,9 procentního bodu.
Podíl na trhu x86 CPU z pohledu AMD (Mercury Research)
Podíl v serverech (23,1 %) velmi výrazně stoupl, byť oproti předešlému kvartálu je o dvě desetinky nižší. Z údajů zveřejněných Mercury Research však není zřejmé, zda do těchto čísel byly započteny prodeje Instinct MI300A (produkt obsahující x86 procesorová jádra a fungující jako procesor s vestavěným akcelerátorem, ovšem propagovaný jako akcelerátor). V případě desktopu (19,8 %) je obecně podíl kolem 20 % hodnota, které AMD za éry Ryzenů již 2× dosáhla, ale kterou zatím dlouhodobě nepřekonala. Aktuální číslo tedy patří z dlouhodobého hlediska k lepším výsledkům.
Podíl v noteboocích (20,3 %) rovněž výrazně stoupl, nicméně je potřeba mít na paměti dvě skutečnosti. Již koncem roku 2021 a začátkem 2022 AMD 20% podíl v noteboocích překonávala. Bylo to však v době, kdy Intel neměl na trhu prakticky nic relevantního a jeho produkty měly vyšší spotřebu + nižší počet jader + (u velké části portfolia) nižší IPC na jádro. Druhou skutečností je, že aktuální prodeje notebooků jsou (navzdory rostoucímu trendu) stále trochu nižší než na konci vlny 2021-2022 (onen konec nastal v podstatě ve druhém kvartálu 2022). Rozhodně však lze hovořit o návratu mobilního trhu do obstojné (byť ne nadprůměrné) formy, navíc s růstovým trendem.
via WCCFTech