Podíl Windows 10 vzrostl nejvíce od vydání
Služba StatCounter zachytila poměrně zvláštní vývoj v počtu sestav běžících na operačním systému Windows 10. V květnu, konkrétně v pátek třináctého, začal prudce růst počet systémů využívajících tento systém a to v takovém množství, jaké nebylo zaznamenané od srpna 2015 (na přelomu července a srpna 2015 byly Windows 10 vydané).
Možná by nebylo ani tak překvapivé, že se to stalo, jako spíš že chybí pádný a jednoznačný důvod, proč by k něčemu takovému mělo dojít právě v květnu 2016 a konkrétně v jeho polovině. Podobný vývoj by se dal předpokládat k situaci, kdy byl vydaný nějaký zásadní nový hardware, na kterém byly postavené sestavy s předinstalovaným systémem a tyto sestavy se začaly ve velkém prodávat (např. nová generace procesorů, nová platforma ap.). To se ale prokazatelně nestalo, a tak nezbývá, než si položit otázku, co jiného mohlo nárůst podílu způsobit.
Nabízejí se dvě možná vysvětlení. Prvním může být, že Microsoft začal uživatele s operačními systémy Windows 7 a Windows 8(.1) informovat o tom, že se blíží konec období, během kterého mohou bezplatně přejít na desítky. Toto upozornění nějaký vliv mít mohlo, ale nedává příliš smysl, aby oznámení zveřejněné 5. května mělo tak razantní dopad na chování uživatelů zrovna 13. května a následující dny. A dále pak, že by zrovna tato zpráva byla natolik motivující, zatímco předešlé výhrůžky, prosby a sliby, které na uživatele vyskakovaly, zdaleka tak dramatický vliv nepřinášely.
Druhou možností je kontroverzní změna v nabídce upgradu na nový operační systém - spuštění upgradu kliknutím na křížek pro zavření okna s nabídkou. Ta rozčílila především uživatele z Číny, ale zprávy o nečekaném chování ovládacího prvku přišly v menší míře prakticky z celého světa. Protože zatím chybí jakékoli smysluplnější vysvětlení, zdá se, že historický úspěch v šíření Windows 10 způsobila inverze funkčnosti ovládacího prvku a nechuť uživatelů k upgradu interpretovaná jako souhlas s instalací.