Podpora TPM 2.0 není nutná, aktualizacím Windows 11 stačí i TPM 1.2 (návod)
Zatímco část uživatelů řeší, jak po nepříjemnostech se „Start menu“ a propadech výkonu na procesorech Ryzen přejít z nových Windows 11 zpět k Windows 10, jiní by jedenáctky rádi vyzkoušeli i na starších systémech.
Dobrá zpráva je, že to možné je. Drobnou vadou na kráse zůstává fakt, že ač Microsoft v původní dokumentaci Windows 11 uváděl, že dostačující bud (f)TPM 1.2, není to nakonec bohužel tak, že by to stačilo a fungovalo úplně automaticky, samo od sebe. Jak už víme, Microsoft umožňuje jedenáctky nainstalovat i na systém, který nedosahuje některých minimálním požadavků. Zádrhel je v tom, že na takový systém nemusejí chodit aktualizace, což pro většinu uživatelů znamená nepoužitelnost takové hardwarové / softwarové kombinace.
Nakonec však TPM ve verzi 2.0 skutečně není nutná a podle Microsoftu lze systém plnohodnotně rozběhat na sestavě podporující TPM 1.2 (např. zmíněné platformy pro Ryzeny první generace).
- otevřete regedit
- rozbalte: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup
- najděte nebo vytvořte: AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU
- REG_DWORD
- zadejte hodnotu 1
Regedit samozřejmě používejte jen pokud víte, co děláte. Předem pro jistotu proveďte zálohu systému nebo alespoň registru. Po restartu by aktualizacím Windows 11 měly stačit systémy kompatibilní s TPM 1.2.