Pokud Intel vydá Core Ultra 3, nepůjde o Arrow Lake, ale refresh starší generace
O tom, že v chystaném portfoliu desktopových procesorů postavených na architektuře Arrow Lake nejsou přítomny modely pro nižší cenové segmenty, se šušká již dlouhé měsíce. Tuto skutečnost nyní potvrdil leaker Jaykihn. Na druhou stranu se v uniklých dokumentech Intelu objevují zmínky o čipsetech Z890, B860, B850 a H810, tedy od high-endu po low-end. Nevypadá to tedy, že by bylo v plánu ponechat nižší cenové hladiny na současné platformě LGA1700, naopak bude existovat i low-endová verze LGA1851.
Intel tedy low-end pro socket LGA1851 chystá, jen ne na architektuře Arrow Lake. Dává to smysl. Arrow Lake využívá především 3nm procesorové dlaždice vyráběné u TSMC, což není zcela levná záležitost. V kombinaci s náročnějším pouzdřením (spojování dlaždic) nebudou výrobní náklady na úrovni, při které by se vyplácelo tyto čipy prodávat v low-endu.
Procesorová roadmapa Intelu (Intel)
Intel zjevně pro nižší cenový segment využije nějakou starší architekturu. V úvahu připadá buďto Meteor Lake-refresh, jehož procesorová dlaždice pochází z linek Intelu, nebo monolitický Raptor Lake-refresh-refresh, přesněji řečeno Alder Lake-refresh-refresh-refresh, neboť nižší řady Raptor Lake, tj. ty, které nemají 2MB L2 cache) jsou přejmenované čipy generace Alder Lake.
Lze připustit, že Intel v retailu low-end (alespoň zprvu) vynechá a čipy postavené na starší architektuře nabídne pouze OEM partnerům pro pokrytí poptávky v segmentu hotových sestav (patrně hlavně kancelářských).
Připomeňme, že pokud jde o mobilní segment, proslýchá se již od zimy, že úsporná varianta mobilních procesorů Core Ultra 200U („Arrow Lake-U“) nevznikne na bázi Arrow Lake ani Lunar Lake, ale Meteor Lake.
Pokud tedy Intel počítá s namícháním starší architektury do řady Core Ultra 200 v noteboocích, nebylo by ničím překvapivým, pokud by k takovému řešení sáhl i v desktopu.