Potvrzeno: Číňané budou vyrábět x86 procesory
Společnost Intel ohlásila dohodu s Tsinghua Unigroup (financovanou Tsinghua University), která stojí za výrobci Spreadtrum Communications a RDA Microelectronics. Na jejím základě investuje to tohoto subjektu 1,5 miliardy dolarů a na oplátku získá minoritní, zhruba 20% podíl ve společnosti a také výrobu x86 procesorů v Číně. Tedy přesněji přechod tohoto subjektu na x86 procesory, Tsinghua je totiž tzv „fabless“ výrobce, který své čipy vyrábí u někoho jiného, podobně jako Apple.
Spreadtrum a RDA jsou předními čínskými konstruktéry mobilních čipů pro smartphony a další zařízení s podporou 2G, 3G a 4G moblních sítí. Pro Intel toto tedy představuje boj s ARMem. Navíc Čína je největším odbytištěm světa. Obě firmy budou na bázi x86 architektury vyrábět celou řadu x86 SoC, první produkty máme očekávat ve druhé polovině příštího roku. Vše ale musí ještě posvětit příslušné regulační úřady, dokončení procesu je předpokládáno začátkem příštího roku.
Tak a máme to černé na bílém. Vzpomínáte na léta devadesátá? Ta byla jednoduchá. Světu kraloval Wintel, takže jediný problém, který Intel řešil, bylo konkurenční AMD, schopné produkovat srovnatelné x86 procesory. Stejně tak Microsoft si mohl dovolit prodávat Windows za plné ceny a Office za mnoho tisíc Kč. Prostě nejenže neexistovala pořádná konkurence na daných trzích, ale neexistovaly ani jiné trhy, které by mohly vyrůst vedle zavedených a přetahovat jim zákazníky. Jenže pak přišly dvě věci: Apple/ARM a Linux.
Apple tím, že dal světu první skutečný lidský smartphone (postavený nad ARM čipy a navazující na iPody) a Linux tím, že posloužil jako základ pro Android a tím podpořil pozdější revoluci. Desktopové procesory už dnes netáhnou jako dřív a v ultramobilním segmentu, kterému Apple / Android vystavěli obrovskou uživatelskou základnu, je Microsoft minoritním hráčem. Jak řeší tento problém Microsoft, víme (hint: Nokia). Jak jej řeší Intel, zčásti také a nyní se dozvídáme další důležitý díl skládačky.
Pohodlná 80. a 90. léta jsou pryč a s nimi i osvědčené firemní strategie. Radikálně se změnil jak Microsoft, tak Intel. A je to jedině dobře.