Použití V-cache nemá měřitelný vliv na spotřebu
Těžko říct, odkud se tato „informace“ původně vzala. Možná šlo o spekulativní snahu o vysvětlení absence podpory přetaktování u procesoru Ryzen 7 5800X3D. Tam nakonec bylo potvrzeno, že důvod tohoto rozhodnutí je jiný. V-cache podporuje nižší napětí než procesorový čiplet, takže by mu zvyšování napětí nad 1,35 voltu nedělalo dobře.
Recenze procesorů Milan-X na webu Phoronix pak hypotézu o spotřebě V-cache vyvrátila. Recenze je zajímavá i v jiných ohledech. Srovnává výkon v různých úlohách s vypnutou a zapnutou V-cache. V některých serverových úlohách jsou posuny značné (ojediněle až dvojnásobné), jinde jsou mírné nebo nepodstatné:
Zajímavé je i srovnání oproti procesorům Intel Xeon z generace Ice Lake (aktuálně nejnovější vydané Xeony), kde je zcela výjimečné, pokud Xeon nabízí vyšší výkon než Epyc, ale není úplně výjimečné, pokud jeden Milan-X dosahuje podobného nebo vyššího výkonu než dvojice Xeonů.
Více najdete v samotné recenzi - nyní přejděme k provozním vlastnostem. Redakce nabídla měření spotřeby jak procesorů, tak celého systému s použitím i bez použití V-cache a v obou případech jsou rozdíly spotřeby na úrovni chyby měření:
Ono to dává do jisté míry smysl, paměť obvykle dosahuje podstatně nižší spotřeby než logika a vyšší kapacita cache zpravidla zlepšuje poměr spotřeba / výkon, nikoli opačně, takže pokud by V-cache měla vykazovat nějakou neobvykle vysokou spotřebu, byla by to značně nestandardní situace.
Ani měření teploty neukazuje nic neobvyklého, průměrná teplota při využití V-cache vzrostla o 0,35 °C, tedy minimálně o řád níž, než z jakého by bylo možné vyvozovat nějaké závěry o vlivu na spotřebu.