Nejvýkonnější pasivní grafiku nabídne PowerColor - Radeon HD 7850
S generací Radeonů HD 7000 přišly v rámci nabídky grafických čipů AMD nereferenční modely hned s vydáním čipů, přesto se málokterý výrobce odhodlal k návrhu pasivního chlazení. Jako první nastoupily Radeony HD 7750 - Sapphire přišel s bezvětráčkovou verzí jako první, následoval HIS, Club 3D, PowerColor a Asus.
- Pasivně chlazený Radeon HD 7750 od Sapphiru již oficiálně únor 2012
- Test: Sapphire Radeon HD 7750 Ultimate, pasivně chlazený! březen 2012
- I HIS a Club 3D nabídnou pasivní Radeon HD 7750 květen 2012
- Další pasivní Radeon HD 7750 připravil Asus srpen 2012
V červnu loňského roku (v průběhu CES) ukázal Sapphire i Radeon HD 7770 s mohutným radiátorem. Vydání bylo plánováno přibližně na srpen, jenže karta nakonec nepřišla, a tak statut nejvýkonnějí pasivní grafiky zůstal nadlouho o generaci staršímu HD 6850.
Pasivní Sapphire Radeon HD 7770 Ultimate prezentovaný v červnu 2012
Další zrnko naděje svitlo s Radeony HD 7790, které při velmi nízké spotřebě nabídly slušný výkon - zdály se tak být optimálním kandidátem pro pasivní chlazení. Jenže za týden tomu budou dva měsíce, co čip Bonaire opustil sklady a přesto se neobjevila jediná indicie naznačující, že by výrobci na něčem takovém pracovali.
Pasivní Radeon HD 7850 SCS3 od PowerColoru avizovaný počátkem dubna byl proto tak trochu překvapením. Přichází navíc rok a dva měsíce po uvedení referenční karty a necelý rok po vydání prvního 1GB modelu. Ten nezmiňujeme náhodou - pasivní model od PowerColoru je 1GB, což je další překvapení. Před několika týdny totiž prosákla informace, že 1GB modely budou končit, protože potřebné 32Mx32 (1Gb) GDDR5 moduly už nejsou ve výrobě a skladové zásoby dlouho nevydrží. Možná však právě proto se je PowerColor rozhodl vyhradit modelu, který bude prodáván v nižších objemech.
Krom 1GB provedení a pasivního chladiče není na kartě nic netypického. GPU Pitcairn s 1024 stream-procesory, 850MHz taktovací frekvencí, 256bit sběrnicí a 4,8GHz GDDR5 odpovídá referenčním parametrům. Pasivní chladič sám o sobě není nijak monstrózní, základní část protkává šest (možná však jen čtyři zpětně ohnuté) heatpipe. Další dvě odvádějí teplo na boční radiátor, který teoreticky může zavazet v užších skříních a téměř jistě znemožní CrossFire konfiguraci (což ale nebude nikomu chybět, na hraní v extrémních rozlišeních a na více monitorech není 1GB verze stavěná).
Napájecí kaskáda se zdá být přesunutá do pozice mezi GPU a výstupní konektory (DVI-I, HDMI, DisplayPort), a tak měděný pasiv v zadní části karty pravděpodobně rozvádí teplo od pamětí a nikoli z napájecích obvodů, jak bývá zvykem.
Podle německého GameStaru by cena této karty měla o €20 převyšovat běžné modely, takže je třeba počítat alespoň s pětistovkou navíc. Dostupnost na českém trhu očekáváme do 10-14 dnů.