Pozitiva Meteor Lake: Vícejádrový výkon nad Phoenix, spotřeba v klidu je nízká
Podle údajů od výrobců notebooků bude nejsilnější stránkou mobilních procesorů Meteor Lake klidová spotřeba. Intel i od výrobců notebooků vyžaduje vyladění platformy a již nyní to vypadá, že by první generace procesorů Core Ultra, jak se bude Meteor Lake jmenovat, mohla být v tomto ohledu bezkonkurenční.
Druhá pozitivní zpráva se týká výkonu. Testy provedené na aktuálním křemíku s aktuálním firmwarem vycházejí o trochu lépe, než předchozí, takže top model řady Core Ultra 9 185H má dosahovat v CineBench R20 jednojádrového výkonu přes 700 bodů (zaokrouhleno dolů, takže může jít o cokoli mezi 700-749) a vícejádrového pak přes 7700 bodů (7700-7799). Zatímco první hodnotou bude plus mínus na úrovni současné nabídky AMD, celkovým výkonem šestnáctijádrový top-model překonává alespoň osmijádrové modely AMD.
Meteor Lake Core Ultra 9 185H vychází o min. 14 % rychlejší než APU Phoenix Ryzen 7 7840HS a nejnižší současný čipletový model Dragon Range Ryzen 7 7745HX. Na dvanáctijádrový Ryzen 9 7845HX ovšem šestnáctijádrové Core Ultra svým výkonem zdaleka nestačí.
Jednojádrově bude na úrovni stávajících modelů AMD.
Přejděme k tomu méně pozitivnímu. Za prvé je potřeba říct, že Core Ultra 9 185H podle všeho nebude v letošním roce dostupné a na pulty se dostane pouze o 200-300 MHz pomalejší Core Ultra 7 155H, které nejspíš skončí plus mínus na úrovni Phoenixu. Za druhé je srovnání s Phoenixem sice možné, ale nepříliš vypovídající, neboť proti Meteor Lake bude (alespoň první půlrok) stát APU Hawk Point, de facto Phoenix-refresh, od kterého lze čekat mírné snížení klidové spotřeby a mírné zvýšení výkonu, jak to u refresh-APU už několik generací bývá. Nepůjde o žádné extrémní zlepšení, ale on ani Meteor Lake nepřekonává Phoenix nijak extrémně, takže i pár procent nahoru u Hawk Point ukousne podstatnou část náskoku, který Meteor Lake nad Phoenixem získal (či spíše získá). Třetí důležitou skutečností je, že notebooky s Core Ultra 9 185H mají začínat na ceně kolem 42-43 tisíc Kč, zatímco ceny notebooků s APU Phoenix v konfiguraci uváděného Ryzen 7 7840HS začínají na 27 500 Kč. +55% příplatek za +15 % vícejádrového výkonu působí jako značně luxusní záležitost.
Asi největším problémem Meteor Lake je ale celkově příliš pozdní vydání (je to už dva roky, co se Intel chlubil vzorky tohoto CPU), protože již o ~šest měsíců později bude mít AMD hotovou novou generaci mobilních procesorů, která nejenže zvýší IPC takovým způsobem, že by i při osmi jádrech šestnáctijádrový Meteor Lake překonávalo, ale ještě k tomu zvýší počet jader až na dvanáct. Pokud to shrneme, lze očekávat, že po vydání APU Hawk Point v lednu na CES 2024 zůstane Intelu nanejvýš 10% bonus vícejádrového výkon. APU Strix Point, které se má objevit kolem pololetí příštího roku, pak může přidat nějakých 35-45 % nad Meteor Lake.