Představení karet nVidia
Kapitoly článků
Asus GeForce 6200 TurboCache (EN6200TC512)
Nejpomalejší zástupce kalifornské společnosti v testu je GeForce 6200 od Asusu. Opět nám ji poskytla firma BGS LEVI Czech (nabízí ji za něco málo přes 1 600 Kč). Její postarší GPU běží na 400 MHz, 256 MB DDR2 pamětí o frekvenci 540 MHz pak může rozšířit systém TurboCache o dalších 256 na celkových 512 MB RAM. Pro to ale vyžaduje 512 MB operační paměti v PC, kdy vám ji tedy za jistých okolností „zkrouhne“ právě na polovinu. My jsme však testovali právě na PC s 512 MB RAM, přičemž v žádném z herních či syntetických testů jsme nezaznamenali žádné zpomalení oproti jiným kartám, které by naznačovalo, že Windows XP mají k dispozici zoufale malé množství paměti.
Karta je ve stejně „falešném“ low-profile provedení s nemožností odstranit VGA výstup. Chlazení je však pasivní, karta si s ním bez potíží vystačí. Z výstupů disponuje taktéž „trojkombem“. V příslušenství naleznete CD s manuály, tištěný manuál včetně češtiny, jen poněkud chybí CD s ovladači, ale což, ForceWare jsou stejně aktualizovány každou chvíli a stáhnout si je umí každý, malé mínus však za to karta získává.
MSI GeForce 7300 LE (NX7300LE-TD128E)
Papírově druhou kartou v testu (a třetí od BGS LEVI Czech, která ji nabízí za cca. 1 700 Kč) se dle značení tváří GeForce 7300 LE od MSI. Na ní nalezneme GPU nVidia G72 šlapající na 450 MHz a 128 MB DDR2 pamětí, které umí TurboCache rozšířit o dalších 0 resp. 128 resp. 384 MB na celkových 128 resp. 256 resp. 512 MB grafické paměti podle toho, má-li vaše PC osazeno 256, 512 nebo 1 024 MB paměti. V našem případě měla TurboCache dle potřeby zasáhnout a uzmout si z našich 512 MB RAM až 128 MB pro grafiku, kdy nám tedy měla ponechávat k dispozici 384 MB RAM. Opět ale můžeme konstatovat, že jsme během testů nezaznamenali žádné problémy s výkonem, které by byly způsobeny nedostatkem RAM pro Windows XP a logicky s tím souvisejícím swapováním na disk.
MSI sáhlo v připojení VGA výstupu po běžném kabelu, takže není problém jej z karty odstranit a osadit tu do Media Center nízkoprofilové skříně. Chlazení je však aktivní, takže časem čekejte zvýšenou hlučnost levného větráčku.
Ve výbavě nacházíme S-Video kabel, redukci DVI-VGA, instalační CD a manuály hovořící češtinou a také samolepku na skříň. Trochu úsměvně působí minimální požadavky v podobě 600MHz procesu a 64 MB RAM, dost dobře si nedokážeme představit platformu s PCI Express slotem, umožňující osadit 600 MHz procesor a to vše živeno zoufale malými 64 MB RAM.
K MSI kartě si ještě závěrem dovolím malé rýpnutí. Jako jediná v testu používala místo silikonové pasty klasického „tekutého“ typu něco trochu jiného. Jistě si mnozí z různých chladičů vybavíte jakýsi tenký nános šedé hmoty, který měl tendenci se drolit. A právě ten používá karta od MSI, pročež nám dorazila do testu s lehoulince odlouplým chladičem, takže pasta se samozřejmě v některých místech vydrolila. Na funkčnost na standardních frekvencích to ale naštěstí nemělo vliv, je vidět, že i takto jednoduché chlazení je pro použité GPU dotatečné i při nedokonalém kontaktu s chladičem.
PixelView GeForce 7300 GS
Poslední slečnou na holení opět od společnosti 100Mega Distribution (která ji nabízí za necelých 2 400 Kč) je karta GeForce 7300 GS v podání PixelView. Ta používá stejné GPU jako MSI, avšak na frekvenci 540 MHz. 256 MB DDR2 pamětí pak šlape na 550 MHz, výrobce přitom sáhl po jakýchsi neidentifikovatelných čipech. Doprovázet je opět může TurboCache, to ale pouze pokud máte v PC celkem 1 GB RAM. Pak si TurboCache pro sebe vezme až 256 MB na celkových 512 MB grafické paměti. Nás se toto tedy netýkalo, vzhledem k operační paměti o velikosti 512 MB.
Karta je stejně jako MSI v nízkoprofilovém provedení s možností odstranění VGA výstupu. Chlazení je aktivní, časem tedy nepříliš dobře působící větráček může začít dělat neplechu. Výstupy jsou opět tradiční: VGA, DVI a TV-out, dostanete i příslušnou sadu kabelů v podobě VIVO a kompozitního. Nechybí manuál bez češtiny a instalační CD. A teď si pojďme představit testovací mašinu.