Přehled pevných objektivů pro plnoformátové bezzrcadlovky
Zdroj obrázku (Nikon)
Co se týče velikosti snímače, za standard se považuje velikost odpovídající kinofilmu, a v tomto segmentu vládne Sony. Canon a Nikon tento typ přístrojů sice zkoušel (Nikon 1, Canon M), ale první full frame přístroje teprve před třemi lety.
Bezzrcadlovky umožňují oproti zrcadlovkám zkrátit registrační vzdálenost (bajonet – čip), což mimo jiné umožňuje používat objektivy pro zrcadlovky na nových typech fotoaparátů. Canon a Nikon, tak při přechodu na bezzrcadlovky mohou těžit z dlouhé řady vlastních i objektivů třetích výrobců.
Ve stejné době, utvořily firmy Leica, Panasonic a Sigma L-mount alianci, tj. společný bajonet pro full frame bezrcadlovky. Sigma i Leica již měly zkušenosti s objektivy pro bezrcadlovky, čehož velmi rychle využily a adaptovaly stávající objektivy pro bajonet L. Co se objektivů týče, profituje z této aliance především Panasonic. V této alianci se činí především Sigma s její řadou Art. Leica nezůstává pozadu, nicméně, přece jen cenově je někde jinde. Dohromady včetně dvou skel Panasonicu se jedná o 28 objektivů s pevným ohniskem. Prozatím chybí teleobjektivy 200+ mm.
Sony je v tomto segmentu již 11 let a za tu dobu vybudovala pestrou škálu nativních objektivů pro bajonet E. Společnost velmi záhy otevřela specifikaci třetím výrobcům, takže vnikla řada autofokusových skel od společností Sigma, Tokina a dalších. Pod vlastní značkou má Sony pokryté prakticky všechny ohniskové vzdálenosti. Zaměřuje se na světelné objektivy a také specialitky pro street a video. Vyrábí také pro bajonet objektivy pod značkou Zeiss.
Přestože, prakticky při použití adaptéru žádná skla Nikonu ani Canonu nechybí, dohánějí právě tito dva ostatní výrobce. Podívejme si, jak si stojí oproti ostatním, dnes v kategorii pevných objektivů. V přehledu záměrně nejsou nezávislí výrobci, různá manuální skla a hračky typu Lensbaby apod.
(Pro větší zobrazení rozklikněte)
Canon má pro bajonet RF 10 pevných skel. Sice nezveřejňuje roadmapu, nicméně, na rumorových webech jsou zmínky o:
- 24 mm f1,8,
- 35 mm f1,2 L,
- 135 mm f1,4 L,
- 500 mm f4 L,
- 800 mm f5,6 L.
Z této pětice dává smysl 24 mm, což je na full frame dost široké sklo a Canon žádné jiné (kromě zoomu) nemá. Pravděpodobné je 135 mm (spíše f1,8 než f1,4), což je skvělé portrétní ohnisko a opět, kromě zoomu nic v této ohniskové vzdálenosti u Canonu nenajdeme. Obě skla by vhodně doplnila stávající řadu.
Extrémní 800 mm, pokud bude, půjde nejspíše o předělávku stávajícího EF 800 mm f/5.6L IS USM, tj. stejná optika a jiný bajonet, tak jak tomu je u RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM. Poslední 500 mm f4 je tak trochu do počtu.
Nejslabší nabídku má Nikon, pouhých sedm pevných objektivů systému Z. Základ tvoří objektivy s vysokou světelností f1,8, až do ohniskové vzdálenosti 85 mm. Nikon nedávno aktualizoval svou roadmapu platnou až do roku 2022, přibýt by měly lehká skla 28 a 40 mm, makro 50 mm a 105 mm a teleobjektivy 400 a 600 mm.
Teleobjektivy 400 a 600 mm čekají nejspíše na nové modely bezrcadlovky (např. Z 9), vydání se nabízí na podzim 2021 (příležitost pro ZOH v Pekingu zkraje roku 2022). Objektivy 28 a 40 mm jsou označeny jako kompaktní monofokály mimo řadu S-Line, pravděpodobně budou cílit na tvůrce videí či street.
Zajímavá je mezera okolo ohniskové vzdálenosti 100 – 140 mm. Nikon chystá makro 105 mm, ty ale mají světelnost „jen“ f2,8. Nabízí se prostor pro světelný portrétní objektiv, např. 135 mm f1,8 který by doplnil plánovaný 85 mm (f1,4 nebo spíše f1,2).