Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Přehrávání, nahrávání a další funkce

iAudio M3L
Nabídka MP3 přehrávačů na našem trhu se úspěšně rozrůstá a není divu, že si získávají stále více příznivců. Na testování se mi dostal do ruky harddiskový MP3 přehrávač iAudio M3L. Vyznačuje se kapacitou 20 GB a velmi dlouhou výdrží baterie (tu prozrazuje písmeno L v označení). Podle specifikací toho nabízí poměrně hodně, mj. i podporu neztrátového formátu FLAC (Free Lossless Audio Codec). Pokud Vás zajímá, co všechno tato věcička dovede, dozvíte se to v následující recenzi.

Kapitoly článků

4.  Přehrávání, nahrávání a další funkce
5.  Hodnocení

Nastavení zvuku

K dispozici jsou celkem pestré možnosti úpravy zvuku. Především jsou to 4 funkce:

  • Displej: JetEffect: EqualizerBBE (zdůraznění výšek)
  • Mach3Bass (podpora hlubokých tónů)
  • MP Enhance (tato funkce má kompenzovat ty části zvuku, které se ztratí při kompresi)
  • 3D Surround (simuluje efekt prostorového zvuku).

Kromě MP Enhance lze každou z nich regulovat v 10 stupních. Zatímco zdůraznění basů a výšek prospívá především špuntovým sluchátkům, funkce MP Enhance a 3D Surround považuji spíše za marketingový tah. Nicméně pro spoustu uživatelů jsou takovéto vlastnosti atraktivní a iAudio samozřejmě nezůstává pozadu za konkurencí. Dále je k dispozici 5pásmový ekvalizér, který má 6 přednastavených křivek: Normal (plochá), Rock, Pop, Jazz, Classic, Vocal a 1 uživatelskou. Upravovat se ovšem dají všechny (každé pásmo ve 12 stupních), máte tedy k dispozici plných 7 uživatelských nastavení. Zvolený typ ekvalizéru včetně grafického zobrazení křivky se zobrazuje při přehrávání na hlavním displeji. Kdo je nedoslýchavý na jedno ucho, ocení možnost vyvážení mezi pravým a levým kanálem.

Přehrávání

Displej: Kontextové menuPřehrávač jsem používal s firmwarem verze 1.31 a veškerá možnosti a připomínky se vztahují k této verzi. Podporované formáty souborů jsou MP3, OGG, WMA a ASF, s novým firmwarem i bezztrátový FLAC. Rozsah podporovaných bitrate výrobce sice neuvádí, nicméně přehrál jsem bez všechny své MP3 a OGG v kvalitě např. 16, 32, 64, 128, 160, 192, 256, 320 kb/s, variabilní bitrate také nedělá problémy. Ke kvalitě zvuku nemám nejmenších výhrad, je čistý a jasný. Přiložená sluchátka sice nehrají špatně (v kategorii špuntů dokonce nadprůměrně), ale s kvalitními polštářkovými sluchátky je to přeci jen jiný zážitek. Harddisk je při práci velmi tichý, není slyšet žádné "chroustání", při poslechu neruší ani v tichém prostředí. Jeho činnost je indikována symbolem na displeji a také diodou na těle přístroje. Problémy s otřesy jsem nezaznamenal, při chůzi, běhu a jízdě v MHD jsem si vždy užíval nerušené reprodukce. Jen je potřeba mít na paměti, že vzhledem k vestavěnému harddisku může mít nešetrný pád z výšky na zem daleko fatálnější následky než na paměťový přehrávač, a chovat se k němu s trošku větším citem. Při datovém toku 128 kb/s se načítají data z harddisku každých cca 10 minut, vyrovnávací paměť bude mít asi 12 MB. Při vyšším datovém toku přehrávač častěji načítá data z disku a tím roste spotřeba energie a snižuje se výdrž. Soubory ve formátu FLAC nebo WAV dají baterii zabrat více, protože se musí častěji roztáčet harddisk kvůli načítaní dat od vyrovnávací paměti. Doba nepřetržité reprodukce udávaná výrobcem je 35 hodin. Taková hodnota je obvykle měřena při reprodukci MP3 v kvalitě 128 kb/s a při poloviční hodnotě maximální hlasitosti. V reálu ale přístroj často zapínáte a vypínáte, používáte podsvětlení displeje, vyšší hlasitost a soubory o větším datovém toku. Mnou prováděný zátěžový test probíhal na souborech MP3 s průměrným bitrate 160-192 kb/s, po většinu času s vypnutým podsvícením displeje a při poloviční hlasitosti a výdrž přesáhla 30 hodin. FLAC soubory s průměrným bitrate kolem 900 kb/s dají baterii zabrat pochopitelně více, přesto dosažených 22 hodin považuji za výbornou hodnotu.

Přehrávači lze navolit několik rozsahů přehrávání (Boundary) - od jedné skladby, přes adresář až po všechny soubory a také podle playlistů. Ke každému módu lze navíc zvolit opakování nebo náhodný výběr. Dále nabízí funkci tzv. dynamického playlistu, vytvářeného uživatelem během přehrávání nebo procházení obsahu disku v navigátoru můžeme do dynamického playlistu přidávat skladby nebo adresáře, případně je z něj také vymazávat. iAudio podporuje také m3u playlisty vytvářené v počítači (třeba v oblíbeném Winampu), ty se ukládají do adresáře určeného pro tento účel. Další užitečnou funkcí je Bookmark libovolné místo ve skladbě si můžete označit záložku a pak se do něj jednoduše přemístit, tedy něco jako u funkce Resume (navázání přerušené reprodukce - tou přehrávač také disponuje), ale pro každý soubor zvlášť. Funkce Block repeat zase umožňuje stiskem jediného tlačítka označit si ve skladbě libovolně dlouhý úsek a dokola ho opakovat (uplatní se především při učení jazyků). Mezery mezi skladbami iAudio sice dělá, mají délku asi 0.1 s - v potlesku mezi skladbami v live nahrávce z koncertu je téměř nezaregistrujete, u plynule přecházejícího zvuku ovšem ano, jako drobný výpadek. Domnívám se, že by neměl být problém tento drobný nedostatek upravit v novém firmwaru, jak se k tomu výrobce postaví.

Je tu i funkce fade-in, kdy při zahájení reprodukce hlasitost narůstá postupně až na maximální úroveň a tak nedostanete hned „ránu“ do uší. I tuto délku nástupu je možné nastavit v rozmezí několika vteřin. K dokonalosti chybí snad už jen funkce Intro (přehrávání krátkých ukázek ze skladeb).Regulace hlasitosti má 40 stupínků a výkon sluchátkového výstupu je dostatečně velký oss Porta Pro stačí i v tramvaji polovina maximální hlasitosti pro dostatečně hlasitý poslech.

Pro spojení s externí audio soustavou slouží line-out výstup, který je není ovlivněn nastavením hlasitosti, ale je závislý na zvukových úpravách (ekvalizér, funkce BBE, Mach3Bass a další). Výstup je také relativně silný, mohl by utáhnout i pasivní reproduktory.

FM rádio

Displej: FM rádioDigitální FM tuner v iAudiu umožňuje ladit ručně nebo automaticky (funkcí autoscan bohužel nedisponuje) a uložit nalezené stanice do 24 předvoleb. Rádio nemá RDS a předvolby nelze ani pojmenovat. Kabel od sluchátek slouží jako anténa. V místech s dobrým signálem je příjem celkem kvalitní i ve stereu. Z rádia lze také nahrávat přímo do komprimovaného MP3 souboru. Na poslech rádia nemá vliv nastavení ekvalizéru ani zvukových efektů.

Nahrávání

iAudio umožňuje nahrávat on-line do MP3 z FM rádia, line-in vstupu nebo vestavěného mikrofonu (pouze mono) v kvalitě volitelně od 64 do 320 kb/s, pro diktafon od 32 do 256 kb/s. Maximální možná délka jednoho souboru při nahrávání je 512 MB, pak pokračuje v souboru novém (jen pro orientaci: to představuje kolem 218 minut při 320 kb/s nebo asi 546 minut v kvalitě 128 kb/s). Mikrofon má dvě úrovně citlivosti (nízkou a vysokou), hlasitost line-in vstupu lze regulovat v 10 stupních. Pro line-in nahrávání je tu možnost nastavit automatickou synchronizaci, která „rozseká“ nahrávku na jednotlivé tracky podle mezer mezi skladbami (u skladeb s tichými pasážemi nebo dramatickými pauzami je to ovšem trochu problém, ale to je pak v koncích sebelepší přístroj). Pro sluchovou kontrolu funguje během nahrávání odposlech, bohužel je dispozici až po zahájení nahrávky, takže sílu vstupního signálu na line-in vstupu nezjistíte předem. Kvalita nahrávky z analogového vstupu je velmi dobrá (tady má vliv spíš zdroj a propojení), mile mě překvapila kvalita nahrávky z vestavěného mikrofonu. Hluk mechaniky jsem v nahrávce hlasu neslyšel. Trochu zamrzí jen absence konektoru pro externí mikrofon.

Nahrávání z linkového vstupuNahrávání ze zabudovaného mikrofonu

Další speciality

iAudio umí zobrazovat texty k písním, uložené v MP3 souboru. Jednoduše si označíte časovými značkami, kdy se mají slova objevovat. Jen je mi záhadou, proč nefungují texty vytvořené v programu z přiloženého CD a je nutné stáhnout si jiný ze stránky výrobce.Přehrávač umožňuje také prohlížet textové soubory, ty se ukládají do vyhrazeného adresáře. Komfort je sice omezen velikostí displeje, ale 6 řádků na dálkovém ovládání stačí na drobné poznámky nebo texty k písním.

Zobrazování textového souboruVyhledávání v textu

Umožněn je upgrade firmware, stažený bin soubor stačí nahrát do určeného adresáře v iAudiu, není potřeba žádný speciální software. Po připojení přístroje do nabíječky (aby v průběhu procesu náhodou nedošla baterie) se automaticky provede upgrade. Výrobce od uvedení přístroje na trh pilně zapracoval a změny rozšiřují možnosti nastavení, přidávají nové funkce (například již uváděná podpora formátu FLAC) a samozřejmě opravují chyby. InformaceKomu se nelíbí úvodní pohyblivé logo po startu přehrávače, může si stáhnout jiné, případně si vytvořit své vlastní - potřebný software je k dispozici na webu výrobce. Transfer loga je nutné provést pod Windows v přibaleném programu, ale v diskuzi na webu iAudia jsem viděl i návod, jak nahrát logo pod Linuxem. K dispozici je též zobrazení informací o verzi firmwaru, počtu souborů, adresářů a celkového a zbývajícího místa na disku.

Jako jedno z mnoha možných nastavení najdeme v menu i časovač automatického vypnutí po určité době (sleep timer - hodí se před spaním) ci nastavení automatického vypnutí po zvolené době nečinnosti. Teď mě napadá, že v podstatě každý parametr, pro který to má smysl, se dá nastavit v mnoha stupních a v širokém rozpětí počínaje kontrastem a dobou podsvětlení displeje, přes bitrate při nahrávání, zvukové efekty až po rychlost posunu ve skladbách a další. Kladně oceňuji, že při tvorbě novějšího firmware někdo myslel a také že výrobce se o zákazníky stará i po koupi výrobku.

Nastavení bitrate pro nahráváníRychlost posunu ve skladbáchRychlost scrollování

Napájení

Přístroj je napájen vestavěným li-ion akumulátorem, kapacitu výrobce neuvádí. Dosažené hodnoty výdrže považuji za vynikající. Napájecí zdroj můžeme připojovat a odpojovat i během provozu bez problému. Nabíjení baterie trvalo skoro 6 hodin (M3 se slabší baterií to zvládne už za 3). Dobíjení probíhá automaticky také po připojení k PC USB kabelem, ale zde je nabíjecí proud podstatně menší (cca 100 mA oproti 500 mA u adaptéru). Battery pack bohužel výrobce nenabízí, podle informací od dovozce se dá sehnat jako neoriginální příslušenství. Ovšem s takto dlouhou výdrží se iAudio dostává na výdrž konkurenčních přístrojů s battery packem.

Pokud jste z těch, co se bojí o životnost speciálních vestavěných baterií, bude pro Vás příjemnou zprávou, že vestavěná baterie se dá vyměnit,v servisu by měl stát tento úkon cca 1000 Kč.

Jazyková podpora

Ukázka souborů s diakritikouV době tohoto testu byla podpora jazyků v přehrávači omezena na angličtinu, ruštinu a několik asijských jazyků. Firmware lokalizovaný do češtiny zatím pro M3 není k dispozici, snad se ho časem dočkáme. Co se týče podpory češtiny (znaků) v přehrávači, tak názvy souborů s diakritikou se zobrazují bez problémů a stejně tak tagy v OGG souborech. V ID3 tagu v MP3 ovšem čeština nefunguje, oháčkovaná písmenka se zobrazí špatně nebo vůbec.

Kapitoly článků
4.  Přehrávání, nahrávání a další funkce
5.  Hodnocení

Diskuse ke článku iAudio M3L (harddiskový MP3 přehrávač)

Pondělí, 6 Únor 2006 - 16:07 | Jan Trkal | millhauz: Ad battery pack - je to externí...
Pátek, 3 Únor 2006 - 15:06 | millhauz | jeste k displeji na tele pristroje....to myslim...
Pátek, 3 Únor 2006 - 15:05 | millhauz | to ze jsou vstupy a vystupy jen pres adapter...
Pátek, 22 Červenec 2005 - 00:27 | Banan | hehe citam si toto forum fakt rulez:) ja vzdy...
Sobota, 28 Květen 2005 - 21:01 | Anonym | nevite jakou ma zivotnost hdd prehravac
Středa, 25 Květen 2005 - 18:53 | Anonym | Uvažuji o tomhle kousku. Co říkáte na dodaná...
Neděle, 20 Březen 2005 - 22:47 | Anonym | Zdravím všechny audio nadšence! Rád bych věděl,...
Úterý, 4 Leden 2005 - 09:16 | Anonym | 2 Gambit: Díky za odpověď, budu se těšit! 2...
Pondělí, 3 Leden 2005 - 19:57 | Anonym | Vaše teoretické úvahy o 99 procentní...
Pondělí, 3 Leden 2005 - 19:54 | Anonym | Mě je to fuk. Klidně si s MP3 zasírejte svý HDD....

Zobrazit diskusi