Bližší pohled na PowerColor RX Vega 64 „Red Devil”
S nereferenčními modely herních grafik RX Vega to vypadá víc než pozitivně a vypadá to, že se jich dočkáme ještě do konce tohoto roku. Nedávno jsme informovali o nereferenčních modelech karet RX Vega od společností Sapphire, XFX a PowerColor. A právě poslední zmíněná firma je první, která nejen že umožnila si kartu předobjednat, ale také ji již dodala k otestování, a to konkrétně redakci Overclock3D.
- XFX a PowerColor už také mají svou Vegu
- Radeon RX Vega 56 v podání Sapphire - Nitro v pravém slova smyslu!
Je pravda, že grafické karty RX Vega se již jako nereferenční běžně prodávají. Jenže fakticky jde o referenční modely jen s tím rozdílem, že je prodávají partneři a nikoliv samo AMD. „Red Devil” je tedy prvním „custom” nereferenčním modelem, který se liší od reference v PCB, systému chlazení, výstupech (2x HDMI 2.0 a 2x DisplayPort 1.4) a především pak v taktech.
A podle specifikovaných frekvencí rozhodně nepůjde o žádné ořezávátko. Zatímco referenční model RX Vega chlazený vzduchem jede na 1247MHz v základu a 1546MHz v boostu, „červený ďábel” je od výrobce přetaktován na 1417MHz v základu (+ 170MHz) a 1607MHz v boostu (+ 61MHz). To jsou poměrně slušné hodnoty a karta jistě bude mít ještě nějaký ten potenciál k dalšímu přetaktování. Zároveň jde o jedinou nereferční Vegu přetaktovanou od výrobce. Své Vegy uvadí také XFX, karty jsou ale nastavené na referenční takty. Uvidíme, s čím přijde Sapphire, až dojde k oficálnímu uvedení jeho karet.
Vysoký výkon a další možné navýšení frekvencí by měly zaručit napájení složené z dvou 8-pinů a obrovský chladič. Ten zabere prostor odpovídající třem slotům a ponese tři ventilátory. Pod nimi jsou dva bloky hliníkových pasivů, do kterých je teplo odváděno pomocí heatpipes, které budou čtyři o průměru 6mm a dvě větší o průměru 8mm.
Karta se jeví opravdu vymazleně. Logo „Red Devil” na boku karty má červené podsvícení, které je možné deaktivovat switchem přímo nad logem, a tak dosáhnout zrcadlového efektu loga. Druhý switch pak slouží k přepínání mezi BIOSy, které jsou tři - první je „Silent mode” (s technologií 0 dB), druhý „standard” a třetí „overclocking”. Všechny tři budou mít stejnou základní a boost frekvenci, lišit by se tedy měly v limitech teplot a TDP.
To ale není vše. Na kartě dále najdeme GPU tachometr - sestavu LED diod indikujících vytížení GPU, které jsou použité také u referenčních modelů. To může být užitečné, pokud si uživatel není jistý, zda výkon brzdí CPU nebo GPU.
Celkově karta budí velmi dobrý dojem. Kvalitního zpracování se dočkalo vše, včetně vlastního backplate. Oficiální cena činí £530, což je zhruba 15 000,- Kč. To je přibližně o 2 000,- Kč méně než byla původní předobjednávka.