Proběhl největší hack Twitteru v historii. V hlavní roli Bitcoin
Sociální síť zažila útok. Pod správu útočníků se dostaly největší účty na síti. Účet exprezidenta Obamy, Muska, Billa Gatese, Kanye Westa a mnoha dalších. Byly odcizeny účty Apple, Binance a jiných společností. Všechny zasažené účty sdílely prakticky stejnou zprávu. „Rozdávám kryptoměny, stačí když mi pošlete malé množství a já pošlu zpět množství velké.“
Twitter okamžitě přijal nejpřísnější opatření. Vypnul možnost posílat tweety všem ověřeným účtům. Poprvé v životě jsme mohli zažít Donalda Trumpa bez tweetu každých pár minut. Proč tak silné opatření kvůli pár účtům? Představte si, co by se stalo, kdyby někdo z Muska napsal o nějaké vymyšlené kritické chybě systému automobilů Tesla. Trh je vrtkavé místo.
„Vracím služby komunitě. Všechen bitcoin zaslaný na níže uvedenou adresu pošlu zpátky zdvojnásobený. Pokud pošlete 1000 USD, pošlu zpět 2000 USD. Budu to dělat jen 30 minut.“
Kdo by na takový trik skočil? Evidentně hodně lidí. Adresa vykazuje příjem BTC v hodnotě 120 000 amerických dolarů.
Co za hackem stojí?
Dle oficiálního vyjádření Twitteru za hackem stojí sociální inženýrství. Někdo, kdo pro Twitter pracuje jako správce, zřejmě naletěl na podobný, ač nejspíš sofistikovanější, trik.
Web Vice přišel se zajímavou zprávou o tom, že se podařilo navázat komunikaci s anonymním zdrojem blízkým hackerům. Ti dle webu prohlásili, že „zástupce udělal doslova všechnu práci“. Své slova okořenili o několik fotek obrazovky, které ukazují na přístup k administraci sociální sítě.
Společnost Twitter a její CEO Jack Dorsey nyní spolupracují s americkou federální policií. Není to poprvé, co musí řešit své zaměstnance. Již v minulosti byla obžalována dvojice administrátorů z toho, že špehovali s pomocí svého přístupu saudskoarabské disidenty.
Začíná hra na kočku a myš. Přední osobnosti světa kryptoměn nelení. Například CEO společnosti Tron, která stojí za stejnojmennou kryptoměnou, vyhlásil milionovou odměnu pro toho, kdo hackery odhalí a dostane před soud. Sám se stal obětí útoku. Se vší upřímností by bylo vůbec těžké najít důležitou osobu ve světě kryptoměn, která se cílem nestala.
Politiky obzvláště vystrašilo zjištění, že měl někdo přístup k jejich soukromým zprávám. Americký senátor Josh Hawley zastupující stát Missouri napsal Twitteru a Dorseymu otevřený dopis, ve kterém vyzývá k maximální kooperaci. Vyjadřuje v něm obavu z toho, že se někdo mohl dostat k soukromým zprávám vysokých světových politických představitelů.
Tiskové prohlášení vydal i mluvčí Billa Gatese, kde ujasňoval to, že tvůrce operačního systému Windows nemá s tweetem o kryptoměnách nic společného.
Bolest komunity
Komunita kolem kryptoměn se dlouhodobě snaží o to, aby nebyly digitální měny vnímány pouze jako nástroj zločinců. Vznikají projekty, nadace a charity, které se snaží udělat svět lepším místem.
Jeden z posledních příspěvků Satoshi Nakamota se týkal kauzy financování Wikileaks s pomocí vlajkové lodi kryptoměn. Projevil v něm smutek z toho, že se veřejnosti Bitcoin ukáže ve špatném světle.
Jeho slova se dají paralelně přenést i na naši událost. Kryptoměna byla opět zneužita k nelegálním účelům, které ji ponižují na pouhý nebezpečný nástroj. Z tohoto podvodu se bude komunita vzpamatovávat ještě dlouho.