Ruská CPU Baikal končí, nadřazený podnik T-Platforms je v krachu, patenty prodá
O procesorech společnosti Baikal Electronics jsme psali několikrát. Jde o ARM řešení postavená na starších architekturách a vyráběná starším (28nm) procesem. Společnost se na jedné straně potýkala s americkými sankcemi, na straně druhé ji pomohly v tom, že se do Ruska přestaly (v dostatečném množství) dostávat západní procesory, takže koncová cena produktů Baikalu stoupala (prakticky na dvojnásobek úrovně před rusko-ukrajinským konfliktem) a zájem rovněž.
To je však nyní samotné společnosti Baikal Electronics k ničemu, protože nyní vyhlásila krach jí nadřízená firma T-Platforms, která má letité ekonomické potíže. T-Platforms 23. září 2023 uspořádá aukci patentů Baikalu, které by měly mít hodnotu kolem $5 milionů dolarů (necelou půl miliardu rublů). Samotný Baikal však o jejich odkoupení neuvažuje.
Procesory Baikal se objevily i v noteboocích Bitblaze (Bitblatze)
Situace je totiž složitá. Pro její pochopení bude potřeba stručná orientace v historii firmy. Baikal Electronics byla založená v lednu 2012 jako akciovka. V březnu 2012 byla založena T-nano, společný podnik (50,5 %) T-Platforms a (49,5 %) ruského investičního fondu, která se stala investorem Baikalu. O rok později, v březnu 2013, byly na T-Platforms uvaleny americké sankce, které znemožnily, aby si Baikal (většinově vlastněný T-Platforms) licencoval ARM architekturu. Ještě v březnu proto došlo ke změně vlastnické struktury, jen zhruba třetina Baikalu zůstala pod T-Platforms a dvě třetiny se prostřednictvím zmíněného investičního fondu dostaly pod hlavičku Rusnano. To nakonec ani nebylo nutné, protože ještě v roce 2013 vyňaly Spojené státy T-Platforms ze seznamu sankcionovaných firem. Začátkem roku 2014 byla zakoupena licence od ARM.
V letech 2020-2021 získala zhruba 70 % Baikalu společnost Warton Group, která do výroby procesorů nalila prostředky v (tehdejší) hodnotě 23 miliard rublů (~$313 milionů). Novodobá historie je poměrně známá, společnosti zkomplikovaly výrobu u TSMC americké sankce, které zároveň zvýšily odbyty v Rusku. Pro Baikal je však problémem finanční stav T-Platforms, která sice není majoritním vlastníkem, ale vztah obou subjektů byl od počátku postaven tak, že patenty Baikalu zůstávají ze 100 % majetkem T-Platforms. Ta je 23. září nabídne v aukci, nicméně je otázkou, zda za ně získá jakkoli relevantní částku. Manažeři z branže, kteří si nepřáli být jmenováni, se pro ruský CNews k situaci vyjádřili: „Tyto technologie jsou s podle všeho dávno zastaralé. Navíc je těžké najít specialisty, kteří se v nich vyznají a budou schopni pokračovat v práci.“ - „Jde o zastaralý procesor a produkty, které už skutečně nikdo nepotřebuje. Nikdo si nebude kupovat toto duševní vlastnictví.“
Zajímavé je, že šéf Baikalu Andrey Evdokimov vidí v těchto událostech „příležitost“. Spekuluje se o tom, že společnost bez ohledu na krach T-Platforms stejně neplánovala ve vývoji ARM procesorů pokračovat (od roku 2021 neohlásila žádnou chystanou novinku) a chce se zaměřit na segment AI, aktuálně výrazně rostoucí.