Prodeje Apple Watch v USA se zastaví, integrovaný oxymetr porušuje patenty
Apple do hodinek integroval oxymetr s 6. generací Apple Watch v roce 2020. Již tehdy se ozvala zdravotnická společnost Masimo s tím, že je vlastníkem patentu k technologii, kterou Apple pro měření krevního okysličení využívá. Ten však ani s použití technologie nepřestal, ani nezaplatil licenční poplatky, a pokračoval v používání této technologie i na dalších modelech.
Komise pro mezinárodní obchod (ITC) v říjnu 2023 oznámila, že v souladu se soudním rozhodnutím z ledna zakazuje prodej dotčených produktů na domácí půdě. V souladu s americkou legislativou má následně prezidentská administrativa 60 dní lhůtu na případné vetování daného rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že Biden dosud rozhodnutí nevetoval a aktuálně nic nenaznačuje, že by se situace mohla změnit, připravuje se Apple na ukončení prodejů, které vstoupí v platnost k 25. prosinci. V online obchodech přestane Apple americkým zákazníkům hodinky nabízet k 21. prosinci, v kamenných obchodech k 24. prosinci.
Apple Watch 9 (Apple)
Zákaz se dotkne prodejů Apple Watch Ultra 2 a Apple Watch Series 9. Starší modely se již neprodávají a levnější nejsou oxymetrem vybaveny.
Pokud se vrátíme do roku 2020, kdy došlo k vydání Apple Watch Series 6, nebylo přijetí funkce měření hladiny kyslíku recenzemi přijaté příliš pozitivně. Poukazovaly totiž na skutečnost, že je nepřesné a nespolehlivé, což vysvětlovaly skutečností, že zatímco samostatné pulzní oxymetry měří hladinu kyslíku na špičce (resp. posledním článku) prstu, kde je tenká kůže bohatě protkaná kapilárami, na vrchní straně zápěstí je kůže podstatně silnější, často více pigmentovaná a s nižším podílem jemných kapilár. Kůži zde není tak snadné prosvítit a výsledek je méně přesný. Podle recenze ZDNet dosahovaly Apple Watch 6. generace v přesnosti měření horších výsledků než nejlevnější dostupný oxymetr z Amazonu (cenová relace $7-10).
Což zároveň ukazuje, že výrobce oxymetru může vydělávat i při koncové ceně ~200Kč i když má vyřešené licenční poplatky za použitou technologii. Ukončení prodejů luxusních Apple Watch ($799) v USA tak pro Apple velmi pravděpodobně bude znamenat vyšší ztrátu, než vyřešení licenčních poplatků.