Prý, že integrované grafiky do roku 2013 zmizí? Ale no tak!
Jon Peddie Research zase po nějaké době ukázal, že i „mistr tesař se někdy utne“, neboť přišel se zprávou stručně říkající, že „trh integrovaných grafik do roku 2013 zmizí, protože je nahradí … integrované grafiky“. To je samozřejmě zčásti pravda, ale vysvětleme si to srozumitelně.
Jon Peddie odhaduje, že současné pojetí IGP, tedy kousek křemíku v severním můstku, postupně začne upadat. Loni si IGP ukously 67 % trhu (zejména díky Intelu), rok 2011 již bude v nelichotivých 20 % podílu a následně spadne pod 1 %. Samozřejmě ale nezmizí, projekty jako AMD „Fusion“ nebo Intel „Clarkdale“ jen přijdou s dalším krokem v integraci a po přesunutí paměťového řadiče ze severního můstku přešoupnou pod kompetence CPU i grafické jádro.
To samozřejmě nijak neovlivní trh normálních grafických karet zastrkávaných do PCI Express či MXM slotů, ale ovlivní to výrobce, kteří nemají x86 CPU, ale zato prodávají čipsety s IGP (tedy aktuálně nVidia, VIA, SiS - i když VIA už si hraje na svém vlastním písečku a SiS to má nahnuté, takže zbývá nVidia, u níž se zvěsti o x86 CPU objevují pravidelně několik posledních let). Zde se sluší připomenout, že Intel plánuje „Westmere“ na konec roku 2009 a AMD by mělo „Fusion“ představit někdy před prázdninami roku 2011. Oba už budou vyráběny 32nm technologií. První IGP byl Legos společnosti Sun Microsystems pro procesory Sparc z roku 1989, pro platformu PC byla pionýrem firma SiS, která IGP pro procesory Intel začala nabízet v roce 1997. A na závěr připomeňme nekdejší procesorovou specialitku Cyrix Media GX, kde procesor třídy Pentium/MMX nesl integrovanou grafiku i zvukovku, na svou dobu až příliš nadčasový koncept.