Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Půjčku lze získat i na podnikání v IT

PR článek
Podnikání v IT oborech je stále populárnější. Je to dáno hlavně tím, že možných směrů, kterými se lze vydat, je celá řada. Lidé, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy, mohou být freelanceři, mohou provozovat vlastní eshop, či například spustit svůj magazín, nebo blog. I když peněz pro rozjezd nemusí být vždy třeba tolik, jsou oblasti, kde jsou nezbytností. Jak je získat? Vhodnou možností je půjčka. Kde najít tu nejvýhodnější?

Nejprve zamiřte do banky

Banky jsou obecně doporučovány jako nejlepší možnost. A platí to jak v případě soukromých půjček, tak i v případě těch na podnikání. Bankovní půjčka může být spojena s několika konkrétními produkty, které se hodí na daný typ podnikatelské činnosti. Příkladem jsou:

  • Kontokorenty
  • Investiční úvěry
  • Provozní úvěry

Zajímavostí banky je také to, že umí půjčovat i začínajícím podnikatelům, a také start-upům. Stačí dobrý nápad a kvalitně zpracovaný byznys plán. A jelikož v IT segmentu takových projektů vzniká nejvíce, je tento náš tip dobrou radou pro toho, kdo peníze aktuálně shání.

Zkuste i neúčelové půjčky

Pokud za sebou již máte nějakou podnikatelskou historii, a máte daňové přiznání, můžete jít i cestou neúčelových půjček. Na druhou stranu pozor na fakt, že podnikání v IT je mnohdy spojeno s výdajovými paušály, které sice pomohou ušetřit na dani, ale papírově z vás dělají osobu s minimálním příjmem. Při sestavování daňového přiznání na to myslete. Nebo proveďte srovnání půjček a zamiřte do té banky, která sleduje i to, jak velký máte obrat, nikoliv jenom papírový zisk, ze kterého platíte daně.

Neúčelové půjčky jsou zajímavé v tom, že nemusíte ani říkat, ani dokládat, na co peníze využijete. Půjčíte si jako soukromá osoba a dané finance následně použijete ve své firmě. Tento postup se může hodit i ve chvíli, kdy s podnikáním začínáte a doklad o příjmu vám poskytnou výplatní pásky od vašeho zatím ještě stávajícího zaměstnavatele.

Jak je na tom nebankovní segment?

Ten obecně není považován za nejvýhodnější. To je první věc, se kterou je dobré počítat. Na druhou stranu známé nebankovní společnosti umí nabídnout úroky i pod deset procent. Pozitivem daného segmentu je však jistota jednoduššího schválení. Koho zamítne banka, má možnost zkusit žádost zde. Jednodušší schvalování je spojeno hlavně s individuálním nahlížením k:

  • Výši příjmu
  • Zdroji příjmu
  • Finanční minulosti

Druhým negativem nebankovního segmentu je to, že se primárně soustředí hlavně na soukromé osoby. Podnikatelské půjčky jsou zde poskytovány minimálně. I zde je však prostor daný stav obejít. A to podobně, jako jsme to popsali u banky. Vzít si spotřebitelskou neúčelovou půjčku a peníze následně vložit do samotné firmy. To se může hodit hlavně, když chybí jenom pár tisíc, třeba na uspokojení objednávky. Hitem jsou v tomto směru mikropůjčky, které při splnění podmínek mohou nabídnout téměř 10 000 Kč na dobu jednoho měsíce, a to s nulovým úrokem i nulovým RPSN. Kdo potřebuje krátkodobě menší provozní kapitál, ten si ho výhodněji nikde nepůjčí.

V úvahu může přicházet i segment P2P půjček

Je unikátní tím, že peníze neposkytuje konkrétní společnost, ale na žádost o úvěr se skládají jednotliví lidé, kteří mají statut investora. Jde tedy o půjčky od soukromníků, které mohou být využity i na podnikání. Toto je dokonce dobré zmínit v příběhu, který může půjčku doprovázet. Mnoho lidí investuje nejenom podle výše zhodnocení, ale i proto, aby ostatním pomohli.

Druhou výhodou P2P segmentu jsou úroky. Ty patří k těm nejnižším na trhu. Nutno však dodat, že mluvíme o úroku uváděném na reklamních materiálech a jeho reálná výše může být ovlivněna výslednou bonitou vás jako žadatele, který rozjíždí svůj nový IT projekt.