Qarnot připravil topení těžící kryptoměnu Ethereum [video]
Řada kritiků, která se staví negativně k těžbě kryptoměn, argumentuje plýtváním energií. Reálně ale získávání každé cenné komodity nějakou energii stojí a jestli tedy energii vyplýtváme na těžbě diamantů nebo kryptoměny, je z tohoto pohledu jedno (diamanty pro průmyslové využití se dnes vyrábějí synteticky, je to levnější, takže veškerá energie, která padne na těžbu, je vynaložena jen kvůli ceně drahokamu jako takového - šperkařské, sběratelské, investiční ap.).
Protesty proti těžbě kryptoměn lze ale chápat jako protesty proti další spotřebě energie, jejíž výroba často devastuje životní prostředí (vzpomeňme, že kupříkladu Německo si pro vyrovnání výroby energie z větrníků a slunečníků muselo vybudovat vůbec největší uhelnou elektrárnu v historii - co působí těžba uhlí a jaké důsledky má provoz odsiřovacích filtrů, to už by bylo na další článek). V tomto kontextu lze nicméně protesty ochránců životního prostředí (neplést s ekology, kteří studují vztahy mezi organismy) chápat.
Těžba nicméně může mít i v tomto ohledu smysl, pokud se potřebná energie zužitkuje ještě jiným způsobem. Nejsnazším je využití tepla k topení. Loni na podzim s takovým nápadem přišli v Irkutsku a ještě před zimou ho stihli realizovat, takže to mohlo fungovat jak prakticky, tak ekonomicky a stejně tak i efektivně ve vztahu k životnímu prostředí.
S podobným nápadem, ale v menším rozsahu, nyní přišla i společnost Qarnot. Ta už nějakou dobu vyrábí různé domácí servery / datacentra, jejichž provedení je koncipováno ve stylu malého radiátoru, který bezhlučně předává teplo do místnosti. Její systém QC-1 na tomto trendu nic nemění, jen sestava vestavěná do radiátoru není navržena jako datové centrum, ale jako těžební stroj. Integruje klasicky zdroj, procesor a dvě grafické karty, konkrétně Radeony RX 580. Vše je chlazeno pasivně, všechno teplo se odvádí na radiátor. Tepelný výkon je až 500 wattů.
Za pozitiva lze tedy považovat efektivní využití energie na těžbu a topení zároveň a dále zpracování do podoby radiátoru (vzhledová stránka, ale i funkce: je možné regulovat teplotu, ovládat zařízení na dálku aplikací v mobilu a provoz je zcela tichý bez jakýchkoli pohyblivých komponent). Na druhou stranu jsou tu dvě stinné stránky. První je cena, která dosahuje $3560 (těžební výkon by měl odpovídat $120 za měsíc při stávající hodnotě Ethereum). Letmým pohledem do konfigurátoru sestav některého z českých prodejců zjistíte, že sestava s podobným těžebním výkonem vás vyjde na polovinu a stále má i hodnotu PC sestavy jako takové. Druhou slabinou je načasování: Jaro je v plném proudu, potřeba topení klesá a než přijde podzimní ochlazení, může být z nějakého důvodu stávající těžební mánii konec.