R2 Semi prosadila zákaz prodeje 3 procesorových generací Intelu v Německu
Intel na situaci reagoval poměrně nevybíravě a R2 Semiconductor označil za patentového trolla:
Intel věří, že firmy jako R2, která se zdá být fiktivní společností, jejíž jedinou činností jsou soudní spory, by nemělo být dovoleno získávat soudní příkazy ohledně CPU a dalších kritických komponent na úkor spotřebitelů, pracovníků, národní bezpečnosti a ekonomiky. --- Intel pro Financial Times |
Následně však vyšlo najevo, že R2 Semiconductor lze za patentového trolla, fiktivní firmu a společnost, která se zajímá jen o soudní spory, označit jen skutečně těžko:
Jsme potěšeni, že respektovaný německý soud vydal soudní příkaz a jednoznačně shledal, že Intel porušil patenty R2 na integrované regulátory napětí. R2 je vývojář polovodičových IP, podobně jako ARM a Rambus, již více než 15 let. Intel je důvěrně obeznámeni s podnikáním R2 – ve skutečnosti Intel připravoval investici do společnosti R2 v roce 2015, kdy však Intel chystaný proces jednostranně ukončil. Společnost R2 se Intelu dotázala, zda technický dokument o technologii FIVR [regulátor napětí], který Intel zveřejnil, byl přesný. Na náš dotaz už reagoval pouze patentový poradce Intelu, dále už neodpovídali. Tehdy mi už bylo jasné. že Intel používal patentovanou technologii R2 ve svých čipech, aniž by k tomu měl náš souhlas nebo nám použití technologie nějak kompenzoval. Toto je důvodem vzniku soudního sporu a Intel je jedinou entitou, kterou R2 za svoji historii obvinila z porušování patentů. Není překvapením, ale spíše zklamáním, že Intel pokračuje v šíření svých nepravdivých narativů, namísto aby přebíral odpovědnost za své opakované a chronické porušování našich patentů. Máme v úmyslu prosadit tento příkaz a chránit naše cenné duševní vlastnictví. Globální patentový systém je zde právě za účelem ochrany vynálezců, jako jsem já a R2 Semiconductor. --- David Fisher, R2 CEO |
Vychází tak najevo, že invektivy ze strany Intelu označující R2 za fiktivní firmu, která se zabývá jen patentovými spory, nereflektují realitu a jde spíše jen o pomluvy.
Xeony Ice Lake (Intel)
Pokud se vrátíme k procesorům, německý zákaz prodeje Tiger Lake už Intel nebude příliš bolet, většinu modelů už Intel nedodává a na trhu a mohou objevit nanejvýš poslední notebooky-skladové ležáky touto architekturou vybavené. Ice Lake je ovšem jiná věc. V noteboocích se sice také již prakticky nepoužívá, ale stojí na něm široká nabídka procesorů Xeon (Intel aktuálně prodává především Ice Lake a Sapphire Rapids, novější Emerald Rapids dosud není k dostání). Procesory Alder Lake se stále částečně vyskytují jak v desktopové tak i mobilní verzi; nabídku však bude možné pokrýt generacemi jako Raptor Lake a Raptor Lake-refresh.