Radeon HD 7790 Bonaire měl mít původně 192bit sběrnici
Čip Bonaire nese 14 CU bloků (896 stream-procesorů), 16 ROP jednotek a 128bit paměťové rozhraní. Tomu odpovídají i parametry Radeonu HD 7790, který používá plně aktivní verzi čipu (žádný produkt s osekanou variantou zatím k dostání není, ale ono to bezpochyby taky jednou přijde - ať už v desktopu nebo v mobilní sféře :-).
Než byly specifikace Bonairu oficiálně potvrzeny, spekulovali jsme právě na téma sběrnice a použité paměti. V úvahu jsme vzali tyto tři možnosti (ve srovnání s Radeonem HD 7770):
- 128bit sběrnice a rychlejší paměti (např. 4,5 GHz ⇒ 5,5-6,0 GHz)
- 192bit sběrnice a ponechat 4,5 GHz paměti
- nasazení levných ~3GHz GDDR5M, které by ale vyžadovaly širší - 256bit - sběrnici
Poslední možnost jsme vyloučili rovnou, protože GDDR5M dosud nebyly oficiálně vydané. Věřte nebo ne, AMD v prvních dvou možnostech uvažovala stejně jako my. Původně měl mít čip Bonaire skutečně širší sběrnici, ale Dave Baumann nakonec doporučil změnu a namísto 192bit sběrnice s pomalými pamětmi došlo na 128bit s rychlými.
Mikrosnímek čipu AMD Bonaire
ve střední části 14 bloků CU (pravidelné bloky „v řádcích“)
v obvodové části paměťové rozhraní (červenohnědé bloky)
I když takové rozhodnutí může znít nelogicky, byl pro něj důvod. Tím se podle Baumanna stal vývoj, ke kterému došlo v paměťové branži, konkrétně co do rychlosti modulů. To samo o sobě může mít víc důsledků, ale tím hlavním pravděpodobně bude cena a dostupnost rychlých 6GHz čipů. Použití rychlejších pamětí v kombinaci se 128bit (menším) čipem se zřejmě ukázalo být finančně výhodnější než předešlá kombinace.
Může tu však být i návaznost na ohlášený konec 1GB Radeonů HD 7850. Je třeba předeslat, že podobná rozhodnutí, jaké padlo v souvislosti s čipem Bonaire, se neodehrávají pár týdnů nebo měsíců před vydáním, ale jde o dlouhodobější plány. AMD si mohla dost dobře uvědomovat, že tímto produktem bude muset nahradit 1GB Radeon HD 7850, přičemž v případě použití 192bit sběrnice by vznikla konfigurace s 1,5 GB paměti (teoreticky připadá v úvahu i 3 GB verze). Náklady na paměti by tak vzrostly o 50 %, což je v takto cenově citlivém segmentu docela problém (cena pamětí je mnohem více závislá na kapacitě než na rychlosti).
Baumann navíc zmínil i přechod z 64Mx32 modulů na 128Mx32, ke kterému dříve či později dojde (stejně jako došlo k ukončení výroby 32Mx32 modulů, které používal 1GB Radeon HD 7850). V případě Radeonu HD 7790 s hypotetickou 192bit sběrnicí by tento přechod znamenal náhradu 1,5GB paměti za 3GB, která by byla s ohledem na výkon čipu overkillem - zkrátka silně nadbytečná. Při 128bit konfiguraci ale výsledkem bude přechod z 1GB na 2GB verzi.
AMD se tedy dívá relativně daleko do budoucna, což podle nás znamená jediné: Čip Bonaire tu s námi ještě nějakou chvíli bude a dříve či později přijde karta, která jej nabídne i ve 2GB paměťové konfiguraci. I když mělo být toto GPU původně součástí řady HD 8000, nebrání jeho použití v řadě HD 7000 tomu, aby jej AMD nakonec zahrnula i do nadcházející generace, jak bylo původně v plánu. Pojištění 2GB verze do budoucna implementací 128bit sběrnice tomu i nasvědčuje a relativně nízká spotřeba dává prostor pro vyšší frekvence i rychlejší paměti. Nepřekvapilo by nás proto, pokud by nějaký Radeon HD 87x0 nesl jádro Bonaire s 2GB 6-7 GHz GDDR5 a frekvencí přes 1 GHz.
Dave Baumann (AMD)
Diskuse ke článku Radeon HD 7790 Bonaire měl mít původně 192bit sběrnici