Radeony RX 580 zmizely z trhu, těžaři kryptoměn opět úřadují
Ten zatím sice seženete, ale vybírat si příliš nelze. Proč tyto karty mizejí z nabídek? Většina zdrojů se shoduje: Těžba kryptoměn. Jenže proč právě nyní? Proč tedy nebyly vyprodané už Radeony RX 470 a RX 580? Odpovědí je kombinace několika faktorů. V první řadě kurz Bitcoinu už nějakou dobu letí nahoru, o čemž nedávno informoval David:
Bitcoin sám o sobě přímo trh s grafickými kartami neovlivňuje, jeho těžba přes GPU je dávno nerentabilní. Jenže jiné kryptoměny, které lze za Bitcoin výhodně směnit, lze i nadále přes grafické procesory efektivně těžit. Při stávajícím vývoji kurzu dokonce s rentabilitou v řádu týdnů.
To sice smysl dává, ale ještě to nevysvětluje, proč zmizely právě Radeony RX 570 a RX 580 a nikoli již Radeony RX 470 a RX 480 před nimi. V tomto ohledu jde už o souhru několika faktorů. Zčásti za to může samotný vývoj kurzu, který na maximum stoupl až za pětkové řady, ale velkou roli na tom bude mít i fakt, že Radeony RX 500 jsou pro těžbu v některých ohledech vhodnější než řada RX 400. Jde o tzv. dual mining, tedy režim, kdy je při těžbě měny Ethereum zároveň těžen i Decred, Siacoin, Lbry, či Pascal. Z nějakého záhadného důvodu jsou v tomto Radeony RX 500 nesrovnatelně efektivnější než Radeony RX 400. Důvod vám neprozradím, neznám ho. Je možné, že jde o důsledek nějaké optimalizace ovladačů, která se týkala pouze pětkové řady, nebo mohlo jít o důsledek nějaké úpravy či úpravy při návrhu nové revize jádra určené pro pětkovou řadu.
I tak jde patrně pouze o jeden z příkladů situací, ve kterých se pětkovou řadu vyplatí použít. Těžaři si chválí také efektivitu při získávání kryptoměny ZEC. Tato skupina je dalším důvodem, který vysvětluje, proč se situace s dostupností karet během května tak rapidně zhoršila. V dubnu si totiž experimentátoři stěžovali, že jim na Radeonech RX 500 těžba ZEC neběžela stabilně. To se změnilo s aktualizací ovladačů, což vedlo ke zvýšení poptávky.
Dalším důvodem změny situace je zlom, který přišel po zprvu vlažném přijetí Radeonů RX 500 mezi těžaři. TDP karet je vyšší, což zvyšuje náklady na těžbu, respektive snižuje finanční efektivitu (což ovšem neplatí pro Čínu, kde jsou ceny energií natolik nízké, že na výsledek nemají podstatný vliv). Začátkem května se začaly objevovat BIOSy optimalizované pro těžbu kryptoměn, které využívají faktu, že karty mají nastavené zbytečně vysoké napětí čipu. Jeho úpravou, v kombinaci s úpravou dalšího nastavení, bylo možné výrazně snížit spotřebu a dostat efektivitu na vyšší úroveň než u Radeonů RX 400, což opět přimělo zájemce k nákupům nové řady.
Pokud si uvědomíme, že řada nově vyrobených karet se vůbec nedostane z Asie (kde je skoupena velkotěžaři) a to málo, které se dostane do západní distribuce si obratem rozeberou místní malotěžaři, není se čemu divit. Bezproblémově dostupný tak zůstává pouze Radeon RX 550, jehož herní výkon nevyplývá ani tak z aritmetického výkonu (na nějž hledí těžaři), ale z vyššího počtu ROP jednotek a širší sběrnice (vůči počtu stream-procesorů), což už pro těžaře není tak atraktivní.