Rádio, nahrávání, firmware, napájení a výdrž
Kapitoly článků
FM rádio
K dispozici je automatické ladění všech stanic (Autoscan) i ladění manuální, stanice lze ukládat do 20 předvoleb. Přepínání mono/stero je ruční stiskem jediného tlačítka. Uložené stanice pojmenovat nelze a jen pro pořádek uvedu, že ani funkce RDS tu není (u MP3 přehrávačů se vyskytuje skutečně jen výjimečně). O možnostech nahrávání se dozvíte dále.
Nahrávání
Pořizovat záznam je možné ze 3 zdrojů - z vestavěného mikrofonu, linkového vstupu a FM rádia. Nahrávání probíhá výhradně do formátu WAV (přímé kódování do MP3 tu není), dostupné formáty a vzorkovací frekvence jsou uvedeny v tabulce. Při nahrávání z linkového vstupu a rádia lze volit záznam mono nebo stereo, u vestavěného mikrofonu je pochopitelně možnost pouze mono.
|
Kvalitu nahrávek má v případě hudby smysl hodnotit spíše u vyšších vzorkovacích frekvencí, ta je sice velmi dobrá (beru-li v úvahu analogé připojení, kterým musí signál projít a z toho vyplývající nedostatky), ale např. nekomprimovaný WAV je dost náročný na místo, takže použití na archivaci celých nahrávek je omezené velikostí paměti. Citlivost vstupu regulovat nelze a je nutné sílu vstupního signálu ošetřit u zdroje, aby nahrávka nebyla přebuzená.
Záznam hlasu mě svou kvalitou při vyšší vzorkovací frekvenci potěšil, je bez zkreslení a dobře rozeznatelný. Citlivost mikrofonu také nelze nastavovat, ale v menší místnosti zachytí bez problémů i tlumený hovor. Nahrávání přednášek je obyklý problém kvůli ruchům z blízkého okolí a bylo by lepší použít směrový mikrofon.
Během nahrávky se zobrazuje uplynulý a zbývající čas (podle volného místa v paměti a nastavené kvality) a značkou také stav nahrávání nebo pauzy (po pauze lze pokračovat nahráváním do stejného souboru).
Připojení k PC
Specifikace se v podporovaných operačních systémech zmiňuje pouze o Windows, ale protože i tento přístroj podporuje UMS (USB Mass Storage) jak naprostá většina ostatních, předpokládám, že i v jiných OS to bude tak snadné jako připojit obyčejný flashdisk.
Použitý formát souborů může být FAT nebo FAT 32.
Přenosová rychlost
Naměřené přenosové rychlosti z programu Sisoft Sandra 2005.2.10.50:
|
Přenosová rychlost v obou směrech je velmi slušná, více se z většiny dnešních paměťových přehrávačů vytáhnout nedá. Hodnoty v tabulce jsou z defaultního testu ze Sandry a není třeba se děsit na první pohled nízké rychlosti zápisu 2MB souboru. V reálu se už 4-5 MB soubory (což je asi velikost jedné běžné skladby) kopírují do přehrávače rychlostí kolem 2 MB/s.
Upgrade firmware a logo
Přehrávač je postaven na čipu Sigmatel a nahrání nového firmware se provádí instalačním programem z prostředí Windows. Upgrade jsem si vyzkoušel, proběhl bez problémů a ani mě nenutil zformátovat kvůli tomu paměť přístroje.
Můžete si také nastavit úvodní nebo závěrečné logo (zobrazované po startu nebo před vypnutím), stačí pojmenovat nějaký obrázek startlogo.bmp resp. endlogo.bmp a umístit do adresáře s obrázky.
Napájení a výdrž
Napájení obstarává li-ion akumulátor s napětím 3,6 V. Dobíjí se buď z USB portu po připojení k počítači nebo pomocí nabíječky, která je součástí balení. Nabíjení trvá asi 4 hodiny, pak by měl přístroj podle specifikace vydržet hrát až 8 hodin. Ke cti přístroje patří to, že tuto dobu a ještě dokonce o kousíček déle hrát skutečně vydržel při hlasitosti na úrovni 20/32 (přehrávané soubory byly MP3 v kvalitě 192 kb/s a VBR), přičemž téměř 3 hodiny byl navíc neustále zapnutý displej. Uvedených 8 hodin je sice hodnota spíše podprůměrná,
ale když uvážím malé rozměry a váhu přehrávače, není zas tak špatná.