Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vzhled, ovládání a přehrávání

MP3 přehrávač TEAC MP-300
Značku TEAC znáte z našich stránek především jako výrobce CD a DVD mechanik. Tentokrát však nebudeme testovat vypalovačku, ale podíváme se na MP3 přehrávač s barevným OLED displejem, na kterém si lze mimo jiné i prohlížet obrázky. Jakpak si tedy vedl při redakčním testu?

Vzhled, ovládací prvky a konektory

Po vybalení mi TEAC tak trochu připomněl samotný dálkový ovladač k nedávným i současným MP3 přehrávačům, takový je to mrňous. Především jeho velmi malá tloušťka a váha (díky vestavěné li-ion baterii) z něj dělají velice skladný přístroj, který v kapse nebo na krku skoro neucítíte. Přední panel je hliníkový, nese lesklý nápis TEAC a rámuje displej, zadní kryt je "jen" z plastu, ovšem ve stejné stříbrné metalické barvě, takže to na první pohled není ani poznat.

Teac se zapalovačem Konektory

Na obou bocích je po jednom výkyvném tlačítku (třísměrné - výkyv do stran a stisk, materiálem je plast), na levém je ještě umístěn hlavní posuvný přepínač (ON-OFF), na pravém pak tlačítko Play(Pause)/Stop a ještě konektor miniUSB bez krytky. Dalšími přípojnými místy už jsou jen nezbytný sluchátkový konektor spolu s linkovým vstupem (oba jack 3,5 mm). Na výstupku s konektory je ještě očko pro zavěšení na krk.

Pohled zepředu Pohled zezadu

Z dalších obrázků si můžete udělat představu o tloušťce (v tomto případě spíše tenkosti) přehrávače. Výkyvné tlačítko na levém boku slouží pro vstup do menu a pohybu mezi skladbami a v nich (FF a REW), stejným na opačné straně se reguluje hlasitost a aktivuje nahrávání nebo opakování bloku (A-B repeat). Umístění vestavěného mikrofonu není na pohled patrné.

Levý bok Pravý bok

Displej

TEAC vybavil tento přehrávače barevným OLED displejem s rozlišením 96 x 64 bodů a schopností zobrazit 65 tisíc barev. Rozměry samotného displeje jsou asi 22x14 mm, ale jeho fotografie se mohou na monitoru jevit větší a s viditelným rastrem, ten však ve skutečnosti při normální pozorovací vzdálenosti vidět není. Při přehrávání je displej rozdělen na 4 řádky: v prvním je číslo skladby, odehraná doba a ukazatel stavu baterie, ve druhém a třetím je název skladby a interpret spolu s název alba z ID3 tagu (není-li tag, zobrazí název souboru) - text v obou řádcích roluje. Poslední je spíš dvojřádek, zleva ukazuje režim přehrávání (opakování, náhodné pořadí) popř. zapnutou funkci A-B repeat, formát souboru a datový tok, zvolený typ ekvalizéru, hlasitost a grafický ukazatel úrovní pro oba kanály. Barvy displeje jsou velmi jasné a dobře saturované a celý displej
je velmi kontrastní, fotografie berte s rezervou, ale nezvládly pobrat celý rozsah a zdaleka nepostihují skutečnost (např. červená na nich téměř splývá s černou, ale v reálu je velmi jasná a dobře viditelná, stejně tak žlutá jen září). OLED displej je vůbec vysoce kontrastní a není u něj vůbec problém s pozorovacími úhly. Jediným problémem tak zůstává čitelnost na přímém slunci, která je v podstatě nulová, ale tak je to bohužel u všech přehrávačů s OLED displeji.

Hlavní displej

Ovládání, přehrávání a zvuk

  • Použitá verze firmware: 2.511.211
  • Referenční sluchátka: Koss Porta Pro

Navigace v souborech a přehrávání

Protože si právě na způsob navigace v souborech uložených v paměti hodně potrpím, byl pro mě TEAC v tomto směru zklamáním.
Skladby lze sice ukládat do podadresářů, ale není tu žádný souborový navigátor a lze pouze přeskakovat postupně na další nebo předchozí skladbu krátkým stiskem tlačítek FF a REW. Přitom celkem nechápu, proč se při zastaveném přehrávání nejde přesunout na další skladby rychleji podržením tlačítka, ale spustí se rychloposuv (ten by stačil během přehrávání). Takhle to tedy znamená, že co skladba, to separátní stisk. Přitom by stačila drobná změnu ve firmwaru. Ten se dá naštěstí upgradovat, takže šance tu je. K tomuto nedostatku se ale váže ještě jeden další a to chybějící funkce Resume (aby po vypnutí a zapnutí pokračovalo v přehrávání tam, kde skončílo). Po každém zapnutí tak posloucháte opět první skladbu v pořadí nebo si musíte ručně "naklikat" tu, kterou jste přehrávali naposled. Opět je to věc, kterou by dle mého názoru mělo jít snadno opravit v aktualizaci firmwaru, takže bych zkusil apelovat u výrobce nebo vyčkat.

Z režimů přehrávání je na výběr kromě normálního ještě opakování jedné nebo všech skladeb a náhodný výběr (s opakováním i bez).
Kdykoliv během přehrávání lze také stiskem tlačítka označit libovolný blok nahrávky, který bude dokola opakován (A-B repeat).

Menu nastaveníVýběr režimu přehrávání

Rychlost posuvu ve skladbách postupně narůstá a "přetáčení" jak krátkých skladeb tak dlouhých setů tedy není problém (u hodinové skladby to zabere něco přes minutu). Odposlech přitom k dispozici není, stejně jako u většiny konkurentů.

Diskuse ke článku TEAC MP-300 (paměťový MP3 přehrávač)

Úterý, 5 Únor 2008 - 20:55 | Anonym | teac sou nejvetsi mr*ky co sem kdy videl, kazdá...
Úterý, 25 Prosinec 2007 - 18:42 | Anonym | Jsem totálně v háji neumím naladit rádio, ani...
Čtvrtek, 15 Březen 2007 - 07:32 | Anonym | adresar pre video je mvideo. tiez som to vcera...
Čtvrtek, 30 Listopad 2006 - 19:31 | Anonym | Sakra co si ten smejd o sobe mysli? uprostred...
Sobota, 26 Srpen 2006 - 17:14 | Anonym | Potrebujem pomoc, do akeho adresara treba dat...
Neděle, 20 Srpen 2006 - 19:29 | Anonym | http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&...
Sobota, 17 Červen 2006 - 15:34 | Anonym | to Milda: Máme ten samý problém. Nezjistil jsi už...
Pátek, 2 Červen 2006 - 22:19 | Anonym | ahoj prosim mam problém potřeboval bych funkční...
Neděle, 21 Květen 2006 - 22:42 | Anonym | prosim vas pomozte mi ja som nainstaloval omylom...
Neděle, 16 Duben 2006 - 09:58 | Anonym | Kdo poradí, koupil jsem dceři mp3 Teac MP300...

Zobrazit diskusi