Zvuk, nastavení a další funkce
Kapitoly článků
Kvalita a nastavení zvuku
Výkon sluchátkového výstupu, ač není ve specifikaci uveden, je dostatečný, utáhne sluchátka Koss Porta Pro i v hlučnějším prostředí (odhaduji nejméně 10 + 10 mW). Hlasitost má 32 stupňů, přičemž pro běžný poslech dostačuje úroveň kolem 20, při rušném okolí pak o něco vyšší. Zvukové podání je velmi slušné, snad jen v tichých pasážích je o trochu větší množství šumu při zvýšené hlasitosti, ale venku taková věc nemůže ovlivňovat dojem z poslechu.
Nastavení zvuku jsou omezena na několik předdefinovaných ekvalizačních křivek: Normal, Rock, Jazz, Klasik a Pop. Špuntovým sluchátkům by asi prospěla ještě důraznější podpora basů, ale i stejně jako u každého přehrávače i zde bych doporučil raději investici do kvalitních polštářkových sluchátek, která zvuku prospějí nesrovnatelně lépe, než sebelepší ekvalizér, megabas či jiné efekty.
Nastavení a další funkce
Dalších funkcí není zrovna mnoho, ale pro základní použití postačují, jsou to
- mazání souborů
- spořiče displeje
- vypnutí displeje
- zobrazení textu písní na displeji
- zobrazení informací o přehrávači (verze firmware, zaplnění paměti)
- prohlížení obrázků
Prohlížeč umí obrázky ve formátu BMP, musí být v rozlišení 96x64 bodů a
24bitové barevné hloubce. Umisťují se do jednoho určeného adresáře. Jak jsem si vyzkoušel, rozlišení může být i menší (větší už ne), ale barevnou hloubku je třeba dodržet. Jedním z nedostatků je však fakt, že v režimu prohlížení obrázků nelze současně přehrávat hudbu, dalším pak to, že nepodporuje také JPEG obrázky a ve větším rozlišení než je nativní displeje. (Zde bych chtěl opět upozornit, že barvy ani kontrast obrázku níže nejsou reálné, skutečnost je nesrovnatelně lepší).
Mezery mezi skladbami a odolnost proti otřesům
Pauzy mezi skladbami jsou klasické jako u každého paměťového přehrávače a to asi 0,5 sekundy bez ohledu na přehrávaný formát. Odolnost proti otřesům je tradičně v podstatě dokonalá, díky malým rozměrům, váze a skladnosti by se dobře hodil na sport.
Zobrazení textu písní na displeji
TEAC podporuje i zobrazování textu písní na displeji během přehrávání. Text pro přidání k MP3 pomocí Lyrics editoru (který lze stáhnout i jako plug-in pro Winamp) se uloží do LRC souboru se stejným názvem a pokud je přehrávač najde oba ve stejném adresáři, texty zobrazí. Využije k tomu dva řádky, na kterých normálně defiluje interpret a název skladby.
Podpora češtiny
S podporou českých znaků s diakritikou na tom není TEAC úplně nejlépe, dělají mu trochu problém nejen v ID3 tagu, ale i v názvech souborů - správně zobrazuje většinu dlouhých samohlásek, místo písmen s háčky jsou roztodivní smajlíci.