Rádio, nahrávání, firmware, napájení a výdrž
Kapitoly článků
FM rádio
Pro někoho důležitým faktem je, že FM tunerem disponuje zase jen iAudio X5, u M5 ho nenajdete. Těžko říct, jestli je to ještě šetření nebo spíš marketingový tah. Ale zpátky k rádiu - to má automatické i ruční ladění (plně automatické vyhledání stanic z celého pásma však chybí), k dispozici je 24 předvoleb, ale chybí třeba možnost pojmenovat stanice, což je docela škoda, na displeji je místa dost. Z rádia je možné také nahrávat a to i plánovitě v nastavený čas.
Nahrávání
Obě iAudia umí nahrávat z vestavěného mikrofonu a linkového vstupu, X5 také z rádia. Formát nahrávky je MP3, datové toky podchycuje tabulka. Za povšimnutí stojí zejména maximálních 320 kb/s, což je podstatně více, než nabízí většina konkurence. Ukázky nahrávek v této kvalitě spolu s referenční MP3 vytvořenou v počítači si můžete stáhnout ZDE (2,2 MB). Mikrofon i linkový vstup mají nastavitelnou citlivost, zapnout lze hlasem aktivované nahrávání nebo automatickou synchronizaci pro line-in. U M5L je škoda chybějící redukce s porty v základním příslušenství, bez ní totiž nelze nahrávat z linkového vstupu.
|
Připojení k PC
Spojení s počítačem je realizováno přes USB 2.0 rozhraní, po připojení se přehrávače chovají stejně jako další disk a lze je používat i pro přenos a uchování libovolných dat. Model M5 si vystačí s vlastním konektorem přímo na těle, X5 k tomu potřebuje redukci nebo kolébku, zato však nabízí možnost zapnout nebo vypnout dobíjení přes USB (hodí se to, když používáte USB hub bez napájení). Použitý systém souborů je FAT 32, maximální počet adresářů rozpoznaných přístrojem je 1999 a počet souborů 9999 (to se týká souborů přehratelných v přehrávači, pro přenos dat žádné omezení není).
Přenosová rychlost
Naměřené přenosové rychlosti z programu Sisoft Sandra 2005.2.10.50:
|
Co naplat, graf a tabulka jednoznačně ukazují, že harddiskové přehrávače jsou zdaleka nejrychlejší. Nezbývá než tajně doufat, že jednou uvidíme takto vysoké hodnoty i u přehrávačů paměťových.
Upgrade firmware a vlastní logo
Přehrávače podporují upgrade firmwaru, nové verze najdete na webu výrobce nebo na stránkách technické podpory českého distributora. Radost budou mít uživatelé ne-windows systémů, protože stačí nahrát na disk soubor s firmwarem a o celou proceduru updatu se postará přehrávač sám (není potřeba nic instalovat do počítače). Editovatelné je i úvodní logo, zobrazující se při startu přístroje. Po stáhnutí potřebného prográmku si můžete vytvořit vlastní.
Napájení a výdrž
O napájení se stará vestavěný lithium-iontový akumulátor, standardní u přístrojů iAudio X5 a M5 (bez "L") by měl vydržet 14 hodin přehrávání. Testované přístroje X5L a M5L se však liší právě zvětšenou výdrží (i rozměry), která má dosahovat až 35 hodin nepřetržité reprodukce. Ovšem firemní specifikace se opírá o laboratorní testy obvykle prováděné s MP3 o datovém toku 128 kb/s, při hlasitosti na polovině maxima a s vypnutým podsvícením displeje. Redakční test se snaží být o něco náročnější, takže používá kvalitnější MP3 (alespoň 192 kb/s), vyšší hlasitost (v tomto případě "pouze" 23/40, protože výstup je skutečně velmi silný) a také podsvícení displeje (tentokrát zapnuté u obou přístrojů jen asi hodinu za celou dobu testu). Takto vydrželo iAudio X5L hrát zhruba 27 hodin a iAudio M5L skoro 29 hodin (černobílý displej je energeticky méně náročný než barevný). U formátu Ogg Vorbis se dá očekávat ještě o něco větší spotřeba (a tím pádem menší výdrž), protože je náročnější na procesor. Větší odběr způsobí i formát FLAC, kvůli vysokému datovému toku se disk musí častěji roztáčet a načítat data do vyrovnávací paměti - pro zajímavost jsem tedy otestoval i výdrž při přehrávání FLACu a dostal jsem se na cca 18,5 hodiny s X5L a skoro na 20 hodin s M5L. Všechny dosažené hodnoty výdrže považuji za špičkové (pravda, na Sony to sice nemá, ale přehrávačů s takhle dlouhou výdrží je pořád jako šafránu).
Dobíjení trvá u slabších verzí přehrávačů cca 3 hodiny, modely s "L" potřebují dvakrát tak dlouho. Nabíjí se síťovým adaptérem, který se u X5(L) připojuje přes redukci nebo kolébku, u M5(L) je to jednodušší a nabíječka se připojuje do portu USB.