Zvuk, nastavení a další funkce
Kapitoly článků
Kvalita a možnosti úpravy zvuku
- Referenční sluchátka: Koss Porta Pro
Zvuk iAudia nemohu označit jinak než jako vynikající, díky velmi silnému výstupu je podání čisté a bez zkreslení i při vysokých hlasitostech v celém spektru. Základním předpokladem pro kvalitní poslech jsou ale dobrá sluchátka, takže nahrazení přiložených "špuntů" (mimochodem vůbec ne špatných na svoji kategorii) kvalitními polštářkovými je pro skutečný zážitek přímo povinnost.
Pokud holdujete dodatečným úpravám zvuku, u iAudia si jistě přijdete na své: k dispozici je 7 nastavení ekvalizéru, přičemž každý z nich jde ještě uživatelsky upravit(!), dále zvukové efekty JetEffect, mezi které patří BBE (zvýraznění výšek) Mach3Bass (podpora basů), MP Enhance (údajně má kompenzovat ztrátu kvality způsobenou kompresí), 3D Surround (prostorové efekty), všechny regulovatelné ve více krocích a hodit se může i vyvážení hlasitosti levého a pravého kanálu.
Další vlastnosti, funkce a nastavení
Z velkého množství dalších funkcí a schopností stojí za zmínku hodiny a budík (kromě buzení zvládá i načasované nahrávání z rádia), vypnutí před usnutím, úsporné režimy nebo dokonce možnost přiřadit tlačítkům různé funkce.
Zobrazení textu písniček na displeji
Texty k písničkám musí být vloženy přímo v souborech MP3, to se provádí v programu iAudio LDB Manager, který však není na přiloženém CD, ale dá se stáhnout ze stránek výrobce. Obsahuje i funkci automatického vyhledání a vložení textů, bohužel zdrojová databáze nezná spoustu hudby, a tak zbývá pracnější možnost ručního vložení a časové synchronizace. Zobrazení textů je na hlavním displeji ve 3 řádcích (místo údajů o skladbě z ID3 tagu), lepší je na displeji dálkového ovládání, kde využívá celou jeho plochu a všech 6 řádků.
Prohlížení textových souborů
Do adresáře určeného pro tento účel můžete ukládat textové soubory a číst si je i během poslechu hudby. Listuje se po řádcích nebo po stránkách, případně zadáním čísla řádku.
Podpora češtiny
Podpora českých znaků je celkem dobrá, nikoliv však kompletní. Zcela správně se diakritika zobrazuje v názvech souborů a adresářů a v tagu souborů Ogg Vorbis. V ID3 tagu u MP3 už dělají problémy písmenka s háčky a stejný problém je u textových souborů.
Video, obrázky a USB Host
Schopnost přehrávání videosouborů, prohlížení obrázků a stahování fotek přímo z digitálního fotoaparátu jsem si schválně schovával až sem, jednak z toho důvodu, že se netýkají obou přístrojů, ale pouze vyššího modelu X5 a pak také proto, že se jedná spíše o funkce doplňující, protože X5 je pořád především hudební přehrávač.
Přehrávání videa
Podporováno je přehrávání MPEG-4 videa v kontejneru AVI (doporučený kodek je XviD) s rozlišením do 160×128 bodů (stejně, kolik má barevný displej), max. 15 snímky za sekundu a zvukovou stopou v MP3. Svá oblíbená videa tak musíte nejprve zkonvertovat tak, aby splňovala uvedené požadavky. Nejjednodušeji to lze provést v dodávaném programu JetAudio z přiloženého CD - zdrojovým souborem může být AVI, ASF, WMV nebo MPG a na výběr je několik nastavení komprese. Jedinými možnými operacemi u videa jsou (kromě ovládání hlasitosti) pozastavení nebo rychloposuv. Pokud se podaří video správně zkonvertovat, je přehrávání plynulé, velmi dobrá je kvalita zvuku (MP3, 128 kb/s), obraz trpí hlavně nízkým rozlišením, ale třeba na seriál, kde nejde tolik o obrazovou stránku, to stačí.
Prohlížení obrázků
iAudio X5 lze využít také jako jednoduchý prohlížeč obrázků - výběr se provádí v navigátoru podle názvu souboru nebo ze zmenšených náhledů, poté je možné i zoomovat. Libovolný obrázek jde také uložit jako tapetu na plochu, jen potřeba dobře vybírat, aby na něm bylo vůbec něco vidět. Podstatným omezením je maximální velikost JPG souboru do 2,5 MB, současné aparáty produkují běžně i soubory větší. Rozlišení pouhých 160×128 bodů se však nemůže měřit ani s displeji starších digitálních fotoaparátů a pozorovací úhly displeje také nejsou závratné. A co mě ještě nepotěšilo, že obrázky nejde prohlížet s hudbou.
USB Host
Z funkcí iAudia X5, které chybí modelu M5 je asi nejužitečnější možnost připojit přímo digitální fotoaparát nebo jiné zařízení a stahovat z něj data. Přehrávač pak funguje jako databanka se slušným úložným prostorem v řádech desígek gigabajtů. V režimu USB Host lze procházet paměť připojeného zařízení a kopírovat z něj jednotlivé soubory nebo celé adresáře. Přenosová rychlost však dosahuje jen 500-600 kB/s (zkoušeno se čtečkou CF karet a připojeným druhým přehrávačem iAudio), což při větším objemu dat dává velmi dlouhé časy transferu.