Raptor Lake(-refresh) odchází i v noteboocích
Intel se dosud nijak konkrétněji nevyjádřil ke kauze procesorů, které postupem času ztrácejí stabilitu a s hláškami o chybách PCIe, nedostatku grafické paměti, problémy s RAM a podobně odcházejí do křemíkového nebe. Média, velkoodběratelé Intelu a vývojáři her se už jen předhánějí, kdo přinese zprávy o vyšším počtu umrlých procesorů a nějakou tu teorii o důvodu této situace.
Prozatím nejoblíbenější vysvětlení spojuje problémy s „pravým“ Raptor Lake, tedy těmi modely, které nevznikly na přejmenovaném křemíku Alder Lake, ale jde o nové konfigurace s vyšším počtem Atomů a větší L2 cache. Teorie situaci vysvětluje tak, že sběrnice propojující jádra (vzájemně i s dalšími rozhraními) v důsledku určité chyby v návrhu degraduje. Podle toho, kde zdegraduje nejdříve, pak dochází na chyby RAM, PCIe, VRAM a podobně.
Zdá se, že taktovací frekvence a spotřeba procesoru jsou až druhotné a degradaci nepůsobí, nanejvýš ji urychlují. V tomto kontextu pak nemůže být nečekané, že se problém týká i mobilních procesorů. Matthew Cassells, zakladatel herního studia Alderon Games, potvrdil, že se tyto problémy skutečně týkají i notebooků, jen jsou trochu méně časté. To lze vysvětlit jednak právě o něco nižšími energetickými limity a takty, ale hlavně skutečností, že v modelovém mixu 13. a 14. generace jsou v noteboocích podstatně více zastoupené modely s nižším počtem jader (tj. vzniklé přejmenováním Alder Lake, který na tuto degradaci netrpí), přičemž procesory postavené na křemíku 8+16 je málo a týkají se prakticky jen nejdražších herních strojů.
Pro výrobce notebooků však bude tato situace značně nepříjemná. Právě proto, že procesor je tradičně nejméně reklamovanou komponentou, se již před lety přešlo z mobilních socketů na BGA (pájené) rozhraní. Pro výrobce znamená reklamace notebooku buďto výměnu celého šasí, případně desky i s procesorem, nebo opravu (výměnu procesoru), která je však na čas, odbornost technika i výbavu nesrovnatelně náročnější než výměna procesoru u stolního počítače.