Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Raspberry Pi běží skvěle na Wayland/Weston, zakladatel v tom vidí budoucnost Linuxu

Malinové počítače jsou stále populární, takže není divu, že se výrobce připravuje na budoucnost. Ta přinese nahrazení X.Org Serveru Waylandem...
Raspberry Pi a microUSB nabíječka Samsung

Jistě netřeba zdůrazňovat, že Raspberry Pi běží na Linuxu v rámci možností celkem slušně. Je zde již několik distribucí pro něj upravených, z nedávné doby víme i třeba o FreeBSD i NetBSD, zkrátka pidipočítače Raspberry Pi si vydobyly slušnou pozici. Zatím ale vše svorně uběhává grafické rozhraní na X.Org Serveru.

Raspberry Pi Wayland demo LinuxCon 2013 - Obrázek 2Raspberry Pi Wayland demo LinuxCon 2013 - Obrázek 1

Wayland a Weston, které v majoritě *nixových systémů nahradí X.Org v blízké budoucnosti (snad kromě Ubuntu s Mirem), již díky spoolupráci Raspberry Pi s firmou Collabora (to je ta, co nyní od Suse převzala komerční podporu pro LibreOffice) běhá na duu Wayland/Weston 1.1 dokonce rychleji než s X.Org Serverem. Je dokonce možné, že dojde v blíže nespecifikovaném časovém horizontu k náhradě X.Org za Wayland, právě pro ten lepší výkon.

Wayland na Raspberry Pi předvedl na LinuxConu v New Orleans sám zakladatel a šéf Raspberry Pi, Eben Upton. Označuje duo Wayland/Weston za budoucnost linuxové desktopové grafiky, přičemž jeho firma na nadcházejících týdnech uvede preview softwaru pro Raspberry Pi s Waylandem pod kapotou. Produkčního nasazení bychom se mohli dočkat na nových deskách Raspberry Pi ještě před koncem roku.

Zdroje: 

Phoronix, Raspberry Pi

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Raspberry Pi běží skvěle na Wayland/Weston, zakladatel v tom vidí budoucnost Linuxu

Čtvrtek, 19 Září 2013 - 07:50 | mejla | Netuší někdo jestli se chystá nějaká novější...
Středa, 18 Září 2013 - 15:46 | ne ne | Pi bezi na Wayland? Nokia bezi skvele na Windows...

Zobrazit diskusi