RAW editor Darktable 1.4 přináší podporu Lua skriptování i WebP
Novinkám vévodí engine pro jazyk Lua, pomocí nějž lze nyní psát skripty pro použití Darktablu s dalšími programy pro zpracování fotografií (či obrázků obecně). Pro začátek je k dispozici několik základních skriptů, ale tvůrci doufají, že komunita sama tento systém obohatí o další.
Je zde několik nových masek (štětec, kruh, elipsa, cesta a gradienty), podporován je export do formátu WebP a došlo ke zrychlení běhu části lighttable („prohlížeč“ v DarkTablu). Program si také ukládá do lokální vyrovnávací paměti kopie fotek pro offline zpracování, mezi blend/míchací režimy přibyly „HSV lightness“, „HSV color“, „Lab lightness“ a „Lab color“.
Histogram nabízí nový režim waveform, bylo přidáno nové nastavení, které automaticky sbaluje ostatní moduly, aby byl rozbalen pouze aktuální používaný. Upraveno je i chování některých prvků rozhraní, basecurve (základní křivka pro převod barevného prostoru pro daná zařízení) podporuje logaritmickou stupnici. Mezi nástroji pak zde je nový pro měření basecurve z obrázku a také nástroj pro zjištění nastavení správy barev ze systému (momentálně se aktivuje přepínačem při kompilaci programu).
U podporovaných fotoaparátů, tedy formátů RAWů, tvůrci zmiňují, že zatím není podpora pro PEF z Pentaxu K-3 (DNG samozřejmě funguje skvěle) a RAWů z Nikonu D5300. Instrukce pro instalaci i kompilaci přímo na domovském webu:
- darktable 1.4 pro Linux, FreeBSD, Solaris, Mac OS X