RECENZE: Acer Swift Edge 16 - 16" tenký notebook s OLEDem
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Provozní vlastnosti závisí velmi na použitém napájecím profilu, já jsem testoval v továrním nastavení, tedy profil Balanced, přičemž ve Windows 11 bylo zvoleno navíc Best Performance. Jak jsem zmínil na začátku, dva malé 35mm ventilátory ofukují chladič a dosahují relativně vysokých otáček, dož znamená, že v zátěži notebook vygeneruje hluk přesahující 41 dB naprosto bez problémů
Zvuk ventilátorů příliš přijemný není a jsem toho názoru, že jeden velký ventilátor by sloužil lépe vzhledem k tomu, že procesor drží stejně 15 Wattů napájecí limit dlouhodobě.
Při normální práci je notebook tichý, ale občas se rozhodne ventilátory roztočit a v tichém prostředí o něm určitě budete vědět. Toto se tedy příliš nepovedlo.
Nově jsem se rozhodl začít testovat i Cinebench R23, benchmark nechávám běžet opakovaně po dobu třiceti minut a hodnoty si zapíšu během necelé poslední minuty. Procesor i napájecí kaskáda má tak příležitost se pořádně zahřát, AMD Ryzen 7 7840U zde moc netopí a spotřeba je také celkem nízká. Jednotlivá jádra tikají na frekvencích v rozpětí 2260-2315 MHz, jsme tak hluboko pod 3,3 GHz základní frekvencí, která ale nejspíš platí v kombinaci s 28W napájecím limitem.
V AVX2 zátěži se drží 15W napájecí limit. Všechna jádra zde tikají celkem stabilně na frekvenci 2300 MHz, přičemž teplota CPU je zde vyšší, než v Cinebench R23.
Ve Furmarku se iGPU podtaktuje na 1057 MHz.