RECENZE: AMD Ryzen 3 3300X, unifikované CCX vítězí
Kapitoly článků
V této kapitole využívám data z iniciální recenze nových Ryzenů. To znamená, že teploty u všech systémů jsou spíše horší, jelikož dobu testování provázely velmi horké letní dny, kdy teplota v místnosti dosahovala rozpětí 27-29°C. Novějšími systémy myslím i Core i7-9700K a Core i9-9900K, ostatní CPU si užívala teploty v rozpětí 24-25°C.
Spotřeba je opět lehce zvýšená, je to hlavně díky X570 chipsetu, nicméně spotřeba je nižší, než u přetaktovaného Ryzenu 3 3100 @ 4,5GHz, navíc v mnohých testech je 3300X velmi blízko výkonnostně, nebo dokonce rychlejší, takže je svým způsobem efektivnějším procesorem.
Trochu mne vykolejily teploty jádra, ty nejsou vůbec nízké a tak trochu jsem to nečekal, ale vzhledem k napětí a frekvencím to není moc překvapivé. Navíc se dá předpokládat, že použité chiplety v Ryzenech 3 3xxx jsou spíše nižší kvality a mají tak větší leakage.
I z toho důvodu bych doporučil použít nějaký lepší chladič, než ten který přikládá k procesoru AMD, Wraith Stealth se zapotí poměrně hodně. Vlastně by možná bylo lepší, kdyby AMD k 3300X nepřidávalo žádný chladič. Na uchlazení naštěstí stačí levný věžák, ale takto si AMD zbytečně kazí pověst. Ano procesor bude fungovat, ale ventilátor pojede na nějakých 3000 RPM, bude zbytečně hlučný a bude mít problém procesor uchladit. Co jsem zatím zkoušel, Wraith Stealth uchladí Ryzen 3 3300X na příjemných cca 93°C v maximální zátěži.
Mohl bych argumentovat, že je ještě dva stupně Celsia od throttlingu, ale občas tam poskočí a tím pádem klesne i frekvence. Nicméně v 45W TDP režimu je tento chladič naprosto OK, takže pokud plánujete ECO mód od začátku, Wraith Stealth je zcela dostačující. Pokud chceme výkon, je zapotřebí chladič.
Na druhou stranu postačí celkem levný chladič a procesor nabízí vysoký herní výkon, který dříve nabízely výrazně dražší procesory, takže cena tří až pěti obědů snad nikoho nerozhází.