RECENZE: AMD Ryzen 5 7600X - aneb Zen4 šestijádro s iGPU, podporou DDR5 a PCIe 5
Kapitoly článků
V rychlosti se ještě podíváme na samotnou základní desku. GIGABYTE X670E AORUS MASTER je hi-endová deska s cenovkou asi $699, což není zrovna málo, ale tak už to u hi-endu chodí. Jedná se o E-ATX desku, která obsahuje AMD X670E čipset, nicméně X670E jako takový se skládá ze dvou kusů křemíku.
Deska má na sobě pouze tři velké PCIe sloty, první PCIe x16 slot je připojen přímo do procesoru a poskytuje šestnáct PCIe linek páté generace. Zbylé dva PCIe x16 sloty jsou připojené do AMD X670E čipsetu, nicméně poskytují elektricky pouze čtyři PCIe Gen4 linky a dvě PCIe Gen3 linky. Třetí slot se navíc vypne, pokud osadíme všechny SATA 6Gb/s porty.
Potěší i přítomnost mechanického tlačítka, které po stisknutí zatáhne za lanko a první PCIe x16 slot se tím pádem odemkne a získáme tak možnost snadno vyndat první PCIe kartu. Toto je velmi užitečné, protože PCIe slot je obalen chladiči a prstem se k zobáčku PCIe slotu nedostanete. Podobné řešení na některých deskách nabízí i společnost ASUS.
Ale proč má deska tak málo velkých PCIe slotů? Je to tím, že má na sobě rovnou čtyři M.2 x4 sloty. První dva M.2 sloty jsou připojené do procesoru a poskytují čtyři PCIe linky páté generace. Druhé dva M.2 sloty jsou připojené do AMD X670 čipsetu a poskytují čtyři PCIe linky čtvrté generace.
Deská má na sobě USB-C 20Gb/s port a také vnitřní USB-C 20Gb/s pro připojení čelního panelu na skříni. Má i USB-C, které má v sobě DisplayPort 1.4, najdeme zde i samotný velký DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0 výstup.
Síťový port je zde pouze jeden a obsluhuje ho Intel I225-V řadič, což znamená 2,5 Gb/s ethernet. Pro zvuk nám postačí Realtek ALC1220-VB audio kodek. Na desce nechybí ani WiFi, konkrétně zde najdeme Intel AX210 WiFi 6E čipset.
Deska má i kupu dalších vychytávek, jako diagnostické LEDky, diagnostický POST displej, zapínací/reset tlačítka, různá pinoviště pro USB, audio, Thunderbolt, RGB LEDky a tak podobně.
Protože nové AMD Ryzen procesory mají vyšší odběr, než starší AM4 kousky má deska i značně posílenou napájecí kaskádu s obřím chladičem. Pro samotné CPU zde najdeme napájecí kaskádu v konfiguraci 16+2+2 fází, GIGABYTE osadil 105A chytré Power Stages, ale nestihl jsem vše demontovat a podívat se, co konkrétně je pod kapotou. Pro přídavné napájení musí stačit dva osmpiny, nicméně stačí připojit jen jeden, protože i jeden osmipin protlačí 384 Wattů.
Jelikož na trhu nejsou prakticky žádná PCIe zařízení páté generace, nemohl jsem otestovat, zda PCIe 5.0 hardware funguje jak má.
Pro stažení ovladačů můžeme využít GIGABYTE GCC, utilita mi fungovala bez potíží.
BIOS desky má víceméně stejné rozhraní, jako na starších GIGABYTE deskách, pořídil jsem nějaké screenshoty, které si můžete prohlédnout níže.