RECENZE: AMD Ryzen 7 7800X3D a GIGABYTE B650E AORUS MASTER
Kapitoly článků
CPU-Z 1.89.1
Benchmarky v19.01 jsou aktuálně v beta verzi, AVX2 testy jsem zcela vypustil, starší procesory totiž tyto instrukce vůbec nepodporují, nechávám tedy pouze ne-AVX2 testy v CPU-Z.
AMD Ryzen 7 7800X3D zde sotva dosahuje na desetijádrové Core i9-10900K.
Kraken JavaScript Benchmark 1.1
Kraken JavaScript benchmark je poměrně známý test javascriptu pro prohlížeče, výsledek je v milisekundách a čím kratší dobu trvá JS zpracovat, tím lépe. Benchmark si můžete zkusit zde: https://krakenbenchmark.mozilla.org/
Motion Mark 1.2
Motion Mark 1.2 je také benchmark využívající technologii JavaScript v prohlížeči, tento test se primárně soustředí na výkon procesoru při vykreslování různých 2D JS elementů.
Ještě více detailů o jednotlivých testech naleznete zde.
Testuji vždy ve fullscreenu(test běží v rozlišení 1600x800), výsledek je ve formě skóre, čím je vyšší, tím lépe. Pro zajímavost testuji ve Firefoxu a Microsoft Edge. Test si můžete vyzkoušet zde: https://browserbench.org/MotionMark1.2/
AMD Ryzen 7 7800X3D si zde vede překvapivě dobře a poráží všechny doposud testované procesory a to v obou prohlížečích.
7-Zip 19.00 64-bit
7-Zip jakožto nejlepší open source archivační program pro Windows asi netřeba detailně představovat. Obsahuje zabudovaný benchmark, který používám pro testování výkonu v kompresních a dekompresních operacích. Velikost slovníku nastavuji na 128MB a používám všechna dostupná CPU vlákna. Procesory řadím dle výkonu v kompresi, jelikož se jedná o náročnější činnost než dekomprese. Zároveň jsem tak trochu vytroloval sám sebe, jelikož používám velikost slovníku 128MB, dochází k poměrně velké spotřebě RAM při testování s vícejádrovými procesory. Problém nastává už u dvanáctijádrového Ryzenu 9 3900X, kde je vyžadováno 19GB RAM(u Ryzenu 9 5900X nastává zcela stejný problém), jenže testovací sestava má jen 16GB, takže výsledek je o dost horší, jelikož se musí swapovat, paměť kompresit a nějak uvolnit.
Ryzeny 9 3900X, 5950X, 5900X a 3950X zde tedy dosáhnou spíše horšího výkonu, plánuji tedy přidat variantu s menší velikostí slovníku, 7-Zip standardně použije 32MB, tak možná použiji tuto volbu. Bohužel již nemám všechny procesory v testech k dispozici, takže dat bude s menším slovníkem poněkud méně.
Nově testuji i se slovníkem s velikostí 32MB, jelikož to vyžaduje méně RAM a je to defaultní nastavení 7-Zip benchmarku. Zatím zde nemám mnoho procesorů, ale pro představu to snad postačí.
V 7-Zipu se 7800X3D překvapivě vymrštil i před i5-13600K a to s méně jádry. Výkon v dekompresi zase tak dobrý není, ale za to můžou nižší taktovací frekvence a menší množství CPU jader.
AIDA 64 Extreme Edition Beta
Pro testování jsem také použil tradiční AIDU64 v nejnovější betě. AIDA64 má také nově upravený CPU SHA test, nově testuje SHA3, zatímco v minulosti byl testován SHA1 algoritmus, který Ryzeny umí akcelerovat. CPU Photoworxx pro změnu neškáluje dobře při použití SMT/HT nebo s mnoha jádry, z toho důvodu jsem zkusil i jaký je výkon bez SMT/HT, u některých procesorů zde dojde k výraznému zlepšení. Aktuální verze AIDA64 nové Zen3 procesory nerozpoznává korektně a také to hrdě hlásí v každém testu, je tedy možné, že výkon je zde nižší kvůli nějakým neoptimalizacím v software.
Na testy jsem použil nejnovější možnou beta verzi AIDA64.