RECENZE: ASRock X570M Pro4
Kapitoly článků
V této kapitole se podíváme na BIOS a také na software, který ASRock k desce poskytuje.
ASRock A-Tuning
Jak název napovídá, tímto programem můžeme "vytunit" naší základní desku. Můžeme zde taktovat procesor, paměti a další parametry bez nutnosti restartování, nicméně například změna časování pamětí si restartování vynutí. Můžeme sledovat různé teplotní senzory, napětí a otáčky ventilátorů. Na záložce FAN-Tastic Tuning pak můžeme ručně ladit všechny ventilátory a to včetně ventilátoru chipsetu.
ASRock Live Update & APP Shop
Název programu opět prozrazuje jeho funkci, můžeme zde aktualizovat ovladače, BIOS, nebo si postahovat další programy třetích stran.
ASRock Polychrome Sync
V tomto programu můžeme konfigurovat RGB LEDky na desce, RGB headery a také některé podporované komponenty. Testovaná deska nemá naprosto žádné RGB LEDky přímo na desce a tak jsou možnosti IO Cover, PCH heatsink a Audio zašedlé. Tento program si také neporadí s GeForce RTX 2080 Ti společnosti Gigabyte, nicméně na tento problém jsem narazil i na deskách ASUS s ASUS Aura. Paměti společnosti HyperX zde lze bez problémů konfigurovat.
BIOS
BIOS je tradiční ASRockácký, přičemž čip samotný má kapacitu 256Mb a tak je zde mnoho prostoru pro budoucí mikrokód. Deska bohužel nemá možnost BIOS přeflashovat, pokud dojde k jeho poškození. Vedle BIOS čipu se nachází pinoviště pro externí TPM modul, nicméně procesory AMD Ryzen mají bezpečnostní koprocesor zabudovaný a to včetně fTPM. BIOS se ovládá tradičně dobře klávesnicí a můžete si jej prohlédnout na následujících screenshotech.