RECENZE: ASUS ProArt StudioBook Pro 16 OLED W7600
Kapitoly článků
Iniciální test SSD tkví v kopírování cca 540GB dat z externího Samsung SSD 850 Pro 1TB v USB krabičce. Nakopírování dat proběhlo bez potíží, rychlostí přibližně 400 MB/s (místy méně díky malým souborům).
Nově zařazuji další veselý benchmark, který pouštím až když mám na notebooku nakopírovaná iniciální testovací data ve formě benchmarků, programů a velké Steam knihovny. Většina SSD tak bude zaplněna přes 60% své kapacity. V tento moment používám AJA System Test, uživatelé, kteří se pohybují v broadcasting a video světě asi tuší, která bije. Jedná se o podobný testovací nástroj na výkon úložiště, velmi podobný Blackmagic Disk Testu. Nicméně AJA umožňuje navíc konfigurovat velikost testovaných dat a zvolený video kodek.
Testuji tedy tak, že nastavím nejvyšší možné rozlišení video souboru, 5120x2700 5K RED. Kodek nechávám defaultní 10bit YUV a velikost souboru nastavuji na maximální možnou velikost, tedy 64GB. Na částečně zaplněných SSD je vysoká šance, že se značně zmenší SLC cache, pokud je k dispozici. Výsledky uvádím v MB/s, jedná se o zápis testovacího video souboru a jeho následné čtení. AJA System Test ukazuje i výkon ve formě FPS, tedy s jakou snímkovou frekvencí zvládá SSD testovací data zapisovat a číst. Poslední zajímavá informace je malý graf, který lze zvětšit. Ten ukazuje průběh zápisu testovacího souboru, červená čára ukazuje reálnou rychlost testovaného SSD.
ASUS se rozhodl osadit dvě starší PCIe Gen3 SSD do RAID0, výkon je tak lepší, než kdyby bylo toto SSD pouze jedno. I tak bych ocenil spíše modernější PCIe Gen4 SSD, ale je to něco, co si šikovný uživatel může vyměnit sám.
Nechybí i tradiční AS SSD benchmark, pro nadšence do obrázků přidávám i screenshot.
Výchozí řazení grafů je pak podle rychlosti čtení.