RECENZE: ASUS ROG Crosshair VIII HERO WiFi – aneb X570 v plné polní
Kapitoly článků
V této kapitole se podíváme na relevantní obslužný software, který je možné s deskou použít a také se podíváme na přetaktování Ryzenu 7 3700X.
ASUS EZ Update
EZ Update má nabízet aktualizace ovladačů a dalšího ASUS SW, protože jsem vše aktualizoval ručně nebo skrze Armoury Crate, nedošlo k žádné nabídce nových ovladačů skrze tento software.
ASUS AI Suite 3
ASUS AI Suite znají zcela jistě uživatelé ASUS desek, jedná se o poměrně užitečný nástroj, ve kterém můžeme konfigurovat mnoho aspektů desky, hlavně okolo frekvencí, chlazení a napájení.
Vyzkoušel jsem automatické přetaktování za pomoci AI Suite ještě s Ryzenem 9 3900X. Automatika vyhnala všechna jádra až na 4250 MHz, to ale nebylo stabilní a tak finální frekvence všech jader byla ponížena na stabilních 4200 MHz. Více jak 4200 MHz automatika nevytáhla, přestože jsem zkoušel navyšovat napětí do jádra, zvýšit přepínací frekvenci napájecí kaskády a tak podobně.
Přetaktování Ryzenu 7 3700X
Podobně jako u předchozích desek, i na hrdinovi jsem se rozhodl otestovat výkon procesoru v továrním nastavení a také vyzkoušet nějaké přetaktování. V základním režimu procesor boostuje s jedním jádrem až na 4400 MHz a při využití všech jader frekvence fluktuuje v rozpětí 4,15-4,2 GHz, častěji se drží okolo 4,15 GHz. Paměti jsem provozoval s defaultním XMP profilem, tedy DDR4-3200 CL16, což nějaký výkon může ubrat.
Nyní k přetaktování, mimo automatiku, kterou provádí deska a procesor bez zásahu uživatele můžeme procesor přetaktovat ručně. A to za pomoci nástroje AMD Ryzen Master, v BIOSu nebo za pomoci nástroje, který dodá výrobce desky. Vyzkoušel jsem tedy, jak se bude na 3700X tvářit AI Suite 3, ten přetaktoval všechna jádra na 4250 MHz. V tomto nastavení je vše stabilní, nicméně já jsem byl rozhodnutý, že vyzkouším, zda nepůjde vymáčknout nějaký ten megahertz navíc.
A to je možné, bohužel jsem prohrál silikonovou loterii, nad 4350 MHz při všech jádrech není počítač ochotný POSTnout a nabootovat do systému. Nejvyšší frekvence, kdy některé testy proběhnou bez problémů je tedy 4325 MHz.
Překvapivě zde pomohlo trochu snížit napětí na nějakých 1,425 V, při vyšším napětí byl systém nestabilní. Bohužel ne ve všech testech je tato frekvence všech jader stabilní, proto jsem občas musel snižovat a tato frekvence je u všech grafů vždy zapsána. Většina testů tedy projde při běhu na 4325 MHz, ale občas jsem musel ponížit na 4300, 4275 a ve dvou případech dokonce na 4250 MHz, což je frekvence, ke které se dobrala automatika v AI Suite 3.
Paměti jsem také trochu popohnal a to na 3533 MHz efektivně, s FCLK 1766 MHz napevno. Tyto OC výsledky budu nadále využívat v dalších testech základních desek jako jakousi baseline pro přetaktovaný Ryzen 7 3700X, přičemž tovární nastavení budu vynechávat.
Z přetaktování tedy nejsem zrovna nadšený, ale i tak se může jednat o použitelný nárůst výkonu, pokud máte úlohy, které využijí hodně jader. Osobně si ale myslím, že je vhodnější pořídit dvanáctijádrový Ryzen 9 3900X, jelikož přetaktování Ryzenu 7 3700X přinese spíše jednotky procent výkonu navíc, zatímco upgrade na Ryzen 9 3900X přináší výraznější zrychlení.