RECENZE: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 O10G GAMING
Kapitoly článků
Předně musím opět zmínit, že situace trhu grafických karet je velmi špatná, dostupnost je mrzutá, stejně tak vysoké ceny jsou velmi nepříjemné. Testovaná grafická karta by se měla prodávat v nějakém rozpětí 22-24 000 Kč s DPH, ale aktuálně ji v obchodech nenajdete za méně jak 30 000 Kč. Také musím zmínit, že testovaná ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 O10G GAMING patří mezi hi-end i na poli různých RTX 3080, může se tak chlubit i přípravou pro extrémní přetaktování s tekutým dusíkem, což není něco, co zajímá běžné uživatele.
Uvnitř veselé krabice najdeme dokonce i nějaké minimální příslušenství kromě samotné karty. ASUS zde přikládá pásky se suchým zipem, které se hodí na svázání kabeláže, malé pravítko vyrobené z tištěného spoje a poněkud překvapivě byla v krabici rozdvojka z molexu na dva konektory typu Berg. U té mám však podezření, že ji zde zapomněl nějaký předchozí recenzent, na produktové stránce ASUSu o této redukci nevidím ani slovo a nedává to žádný smysl, jelikož by Berg konektory nešlo nikam na kartu připojit.
Mimo standardní manuál zde ještě najddeme logo ROG, děkovnou kartu a malou herní kartičku s obrázkem karty, což je něco, co ASUS u novějších karet přikládá.
Samotná karta je velmi masivní. Zabere bez problémů tři sloty(ASUS uvádí 2,9 slotů) a délka činí 318 milimetrů.
Výstupy jsou poměrně standardní, najdeme zde tři DisplayPorty 1.4a a dva HDMI 2.1 výstupy, GPU však podporuje maximálně čtyři monitory.
Masivní chladič ofukují tři 100mm ventilátory, přičemž prostřední se otáčí v jiném směru, než ostatní pro lepší průtok vzduchu. Karta ventilátory umí zastavit a roztočí je, až když GPU dosáhne 55°C. Nicméně pokud použijeme Performance BIOS, ventilátory se budou točit i v idle.
Přepínač BIOSů má dva režimy, Q Mode a P Mode. Oba dva mají kupodivu stejný napájecí limit pro celou kartu a to vysokých 370 Wattů. Liší se primárně řízení otáček ventilátorů, P Mode je agresivnější a celkově vhodnější pro přetaktování. Karta je i připravena pro taktování s tekutým dusíkem, což je opět něco pro nadšence.
Zadní plech je kovový a odvádí teplo z PCB, přičemž zde najdeme výřez pro proudění vzduchu skrz, jako to měly některé Radeony Fury či Vega. U tohoto výdechu bydlí i dva čtyřpinové konektory, do kterých můžeme připojit ventilátory, ty pak budou řízeny samotnou grafickou kartou.
Karta nabídne i RGB podsvícení a to na boku a skrze ventilátory, vzhledově působí dle mého názoru celkem dobře.
Kartu jsem se rozhodl testovat v režimu Q Mode, tento režim je totiž továrně nastavený a dostatečný pro 98% uživatelů. Pokud plánujete ruční přetaktování, určitě přepněte na P Mode. Nicméně v Q Mode je karta velmi tichá, grafické jádro boostuje okolo frekvence 2GHz a ventilátory se přitom točí jen na nějakých 1400 RPM! Oba dva BIOSy mají navíc stejný napájecí limit, primárně se liší chování ventilátorů. Přetaktování jsem nezkoušel z časových a napájecích důvodů, měl jsem obavy, že by můj testovací Seasonic SSP-750RT dost možná nestačil, jelikož v některých situacích celá sestava odebírala přes 550 Wattů bez přetaktování, ale nejedná se o pravidlo.
Zapomněl jsem ještě napsat, že krátce jsem přetaktování vyzkoušel, nicméně karta pak odebírá i více jak 425 Wattů, na screenshotu níže můžete vidět nastavení, které stabilně prošlo testem 3D Mark Time Spy.
Nyní k testovací sestavě, využil jsem víceméně takový "běžný" hi-endový počítač založený na AMD AM4 platformě s AMD X570 chipsetem. Procesor není nijak přetaktovaný, je chlazený levným vodníkem CoolerMaster MasterLiquid ML240L, paměti jsou nastaveny na 3600 MT/s s časováním CL14-14-14-32 1T.
Sestava je složená z následujícíh komponent:
- AMD Ryzen 9 5900X
- G.Skill TridentZ NEO 2x8GB DDR4-3800 CL16 - nastaveno na 3600 MT/s CL14
- Gigabyte X570 AORUS PRO
- ADATA SX8200 Pro 2TB PCIe NVMe SSD x4 Gen3
- Seasonic SSP-750RT 80PLUS Gold 750W zdroj
- Fractal Design Focus G skříň
- Windows 10 Pro v2004
Ventilátory ve skříni jsou pak nastaveny na automatiku s presetem Normal a řídí se dle teploty CPU. V testovací místnosti jsem měl cca 24°C. Jako testovací monitor posloužil Samsung U32H850, který má nativní 3840x2160 rozlišení a podporuje FreeSync, s NVIDIA kartami navíc funguje i jako G-Sync Compatible.