RECENZE: ASUS ROG STRIX RX 5700 O8G GAMING
Kapitoly článků
Chlazení patří mezi velmi důležité aspekty grafických karet. Bohužel u novějších GeForce RTX není možné softwarově monitorovat teploty VRAM, VRM, proto mají GeForce v těchto grafech nulu. Radeon RX 5700 v provedení společnosti ASUS si vede extrémně dobře, maximální teploty ve Furmarku jsou velmi nízké a nedochází tak k žádnému přehřívání. Je třeba zmínit, že Furmark je spíše power virus a nereflektuje moc třeba herní zátěž. Karta i ve Furmarku boostuje konzistentně po celou dobu na frekvenci 1700 MHz.
Spotřebu ve všech testech měřím za pomoci zásuvkového Wattmetru, měřím tedy odběr celé sestavy včetně klávesnice a myši. Bohužel pořád nemám dobré prostory a vybavení pro měření hlučnosti a tak tuto problematiku víceméně vynechávám. V místnosti, kde běžela testovací sestava byla příjemná teplota okolo 24°C.
Spotřeba s více monitory
Všechny testované karty podporují minimálně čtyři monitory, samotná GPU umí většinou více, ale ne vždy jsou všechny výstupy vyvedeny. Otestovat spotřebu s více monitory mě bohužel napadlo až po vrácení RTX 2070 a RTX 2070 SUPER, proto mají nulovou hodnotu v grafech. Jako primární monitor vždy sloužil Samsung S24E650PL připojený přes Displayport. Jako druhý monitor jsem použil starší Dell 2408WFP opět připojený přes DisplayPort. Jako třetí monitor pak sloužil Dell P2214H, který jsem u některých karet připojil přes DisplayPort, u některých přes HDMI, neboť testované karty nemají stejné konfigurace výstupů. Jako čtvrtý monitor posloužil notebookový FullHD panel připojený přes HDMI za pomoci LCD driveru. Všechny monitory měly nastavenou obnovovací frekvenci 60 Hz.
Výsledky jsou poměrně zajímavé. RX 5700 od ASUSu jsem testoval s vypnutými RGB LED a efektivně vzato kopíruje RX 5700 XT, při zapnutí RGB LEDek se spotřeba navýší asi o jeden Watt.
RX 5700 XT má přijemně nízkou spotřebu se třemi monitory připojenými přes DisplayPort, jakmile připojíme čtvrtý přes HDMI, dojde k nárůstu spotřeby ze 78 Wattů na 106 Wattů. GDDR6 paměti totiž poskočí z úsporného stavu na nejvyšší P state, což zvyšuje spotřebu. Stejně se chovají víceméně i ostatní karty, některé mají nárůst spotřeby postupný, některé nahodí nejvyšší VRAM P state rovnou s druhým monitorem. Nejzajímavější je v tomto ohledu Vega56, testovaná karta má totiž jen 2x DP a 2x HDMI, přesto však nehne ani brvou se čtyřmi FullHD monitory, předpokládám, že za to mohou HBM2 paměti, které mají vysokou propustnost i masivně podtaktované. Bohužel nemám aktuálně po ruce hromádku 3K, 4K nebo i 5K monitorů, proto jsou tyto testy pouze ve FullHD.
4K YouTube
Také jsem zkusil jak počítač „žere“ při přehrávání 4K videa přímo z YouTube, což není zrovna nejefektivnější díky VP9 kodeku. Použil jsem své oblíbené Costa Rica 4K video, výsledky jsou poměrně zajímavé, NVIDIA karty zde mají nižší spotřebu, přičemž nejnovější Radeon RX 5700 a RX 5700 XT je jim mnohem blíže, než Vega 56 nebo RX 590.
Také jsem vyzkoušel spotřebu v Zaklínači 3, Deus Ex Mankind Divided a v Unigine Superposition Extreme. Hry jsem testoval v QHD rozlišení, nijak jsem neblokoval maximální FPS. Spotřebu lze samozřejmě výrazně snížit, pokud nám postačí třeba 60 FPS v hrách. Radeon RX 5700 v podání ASUSu je překvapivě nejméně žravou kartou, což je vzhledem k výkonu skvělý výsledek.